Inwestycje

Wytną 50, posadzą 100 drzew

Zarząd Dróg Miejskich informuje o planowanej wycince i nasadzeniach zastępczych. Z powodów fitosanitarnych, w najbliższym czasie, usuniętych zostanie ponad 50 klonów pospolitych rosnących wzdłuż ul. Płowieckiej. W zamian za nie nasadzone zostaną Czeremchy wirginijskie.

Oryginalny komunikat ZDM:

Zamierają,  „chorują”, mogą stanowić zagrożenie dla użytkowników dróg. Okres jesieni, to czas intensywnych przeglądów i inwentaryzacji drzewostanu.

Część drzew w pasach drogowych wymaga pilnej wymiany, ponieważ zaatakowane zostały przez choroby grzybowe, a także ze względu na dużą liczbę wypróchnień w pniach i konarach. Z powodów fitosanitarnych, w najbliższym czasie, usuniętych zostanie ponad 50 klonów pospolitych odmiany 'Globosum' rosnących wzdłuż ul. Płowieckiej. Są to drzewa, które zamierają lub już zamarły, stanowiąc zagrożenie zarówno dla pieszych jak i kierowców. Prace związane z ich usunięciem przeprowadzone zostaną zgodnie z pozyskaną decyzją, zezwalającą na wycinkę drzew. Dobra wiadomość jest taka, że w zamian, wiosną przyszłego roku nasadzone zostaną Czeremchy wirginijskie  odmiany „Shubert”. Sto nowych drzew, zdobić będzie ulicę nie tylko kwieciem w okresie wiosennym, ale również purpurowymi liśćmi w sezonie wegetacyjnym.

/Zdjęcia drzew z ul. Płowieckiej/.

www.zdm.gliwice.pl

Tak wyglądają Czeremchy wirginijskie:

Czeremcha wirginijska to gatunek północnoamerykański, występujący na rozległym obszarze Stanów Zjednoczonych i Kanady. W naturze czeremcha wirginijska jest drzewem lub dużym krzewem liściastym osiągającym od 3 do 10 m wysokości. Tworzy zwykle kilka krótkich, koślawych pni, z których już od dołu wyrastają gałęzie.

Czeremcha wirginijska ‘Shubert’ to drzewo tolerancyjne w stosunku do gleby i stanowiska, odporne na mróz i suszę, zdrowe. Rośliny nadają się do sadzenia w miastach, są odporne na zasolenie i zanieczyszczenie powietrza. Świetnie sprawdzają się sadzone w ogrodach przydomowych i parkach tworząc atrakcyjne kompozycje z innymi drzewami i krzewami o zielonym lub jasnym (seledynowym, oliwkowym lub żółtym) ulistnieniu, na tle których pięknie prezentuje swoją zmienną kolorystykę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button