10 najpopularniejszych atrakcji w Gliwicach – czy mamy się czym pochwalić?

Pierwsza wzmianka o naszym mieście pochodzi z 1276 roku.W 1431 wzniesiono mury obronne. Przez lata Gliwice należały do różnych władców i państw. Rozległa historia tego miasta spowodowała, że każdy z nas ma swój ulubiony zakątek. Dla jednych to ulubiona kawiarnia, dla drugich park, a dla trzecich zabytkowy kościółek. Jakie są najpopularniejsze atrakcje Gliwic? Sprawdź!
Numer 10 – kościół Wszystkich Świętych
Kościół został zbudowany pomiędzy XV a XVI wiekiem. Jest wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego. Budowla ta jest zaliczana do kategorii śląskich świątyń gotyckich. Pierwsze wzmianki o niej pojawiają się już w 1279 roku!
Numer 9 – Katedra pod wezwaniem św. Piotra i Pawła

Turystów przyciągają zlokalizowane tutaj relikwie św. Feliksa i Klemensji. Kościół został wzniesiony w XIX wieku, a podczas mszy pobrzmiewają piękne, nowo odrestaurowane organy. Początkowo był tylko filią parafii Wszystkich Świętych.
Numer 8 – Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice”

Jest to zrewitalizowany kompleks byłej kopalni. Ten koncept jest udanym przykładem przystosowania terenów i infrastruktury przemysłowej do funkcji biznesowych, edukacyjnych i kulturalnych. Obecnie jest to także oddział odlewnictwa artystycznego Muzeum w Gliwicach.
Numer 7 – Zamek Piastowski
Zamek znajduje się w centrum Gliwic, łączy ze sobą styl gotycki i renesansowy. ,,Dwór Cetrycza’’ to dawna nazwa tego obiektu sprzed wojny. Od roku 1959 pełni funkcję gliwickiego muzeum. Ze względu na swą lokalizację w śródmieściu, jest bardzo chętnie odwiedzaną atrakcją.
Numer 6 – Muzeum Tatuażu
Jest to jedyne tego typu miejsce w Polsce, a równocześnie drugie w Europie. Muzeum powstało w 2012 roku. Jego głównym zadaniem jest propagowanie historii, piękna i różnorodności zjawiska tatuażu. Warto również wybrać się tam, aby poznać znaczenie symboli i kontekstów, który niosły ze sobą.
Numer 5 – Kolejkowo, miniaturowy Śląsk
Poznaj świat, który przeniesie cię do rzeczywistości pomniejszonej o 25 razy! W tej miniaturowej sferze potowarzyszysz turystom podczas górskich wypraw, weźmiesz udział w akcji ratunkowej oraz będziesz miał szansę wcielenia się w leśniczego! W miniaturowym świecie zostały odtworzone autentyczne budowle ze Śląska, m.in. gliwicki ratusz, dworzec czy kamienice.
Numer 4 – Willa Caro muzeum w Gliwicach
Jest to przykład XIX-wiecznej, utrzymanej w doskonałym stanie, renesansowej rezydencji. Dawniej należała do Oscara Caro, a w roku 1934 została przekazana przez miasto jako siedzibę muzeum. Aktualnie znajdziemy tam wystawę stałą dziewiętnastowiecznych wnętrz mieszkalnych górnośląskich przemysłowców.
Numer 3 – Rynek w Gliwicach
Każde miasto ma swój punkt centralny, w którym skupia się cała społeczność. Tak samo jest w Gliwicach na rynku – piękne, zabytkowe kamienice, mnóstwo restauracji i małych kawiarenek, aż chciałoby się tam być! Uwagę przyciąga także ówczesny ratusz, który pochodzi z XVI wieku. Tyle atrakcji w jednym miejscu!
Numer 2 – Radiostacja
Pierwsza radiostacja w Gliwicach zbudowana została w 1925 roku, początkowo miała na celu szerzenie zasięgu wrocławskiej rozgłośni. Natomiast wieża nadawcza powstała w latach 1930 – 1935 i wykonana została z drewna. Obecnie w kategorii drewnianych wież radiostacja w Gliwicach zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem wysokości.
Numer 1 – Palmiarnia
Najpopularniejsza atrakcja Gliwic! Palmiarnia powstała w 1924 roku. Obejmuje ona ponad 2000m2. Podzielona została na 5 pawilonów: rośliny użytkowe, egzotyczne, część historyczna, czwarty sektor to sukulenty i piąty, ostatni to część typowo akwarystyczna. Po co wybierać się do lasu tropikalnego, skoro można odwiedzić gliwicką palmiarnię!
Czy Wasze ulubione miejsca w Gliwicach znalazły się w naszym rankingu?
Martyna Urban
A gdzie Kanał Gliwicki – nasza największa atrakcja ??? Szkoda słów…