Życie Miasta
Trending

2020 – Co ważnego wydarzyło się w Gliwicach?

2020 rok choć trudny, dla nas był wyjątkowy. W tym roku rozpoczęliśmy działalność portalu Gliwice OdNowa. Ale także w skali Gliwic wydarzyło się kilka przełomowych rzeczy.

PO poprze Adama Neumanna na prezydenta Gliwic - Polityka i Społeczeństwo
  1. Najważniejsze wydarzenie roku dla Gliwic to zdecydowanie styczniowa zmiana na fotelu Prezydenta Miasta. Ustępującego Zygmunta Frankiewicza zastąpił Adam Neumann, który w wyborach pokonał Janusza Moszyńskiego, Kajetana Gorniga oraz Andrzeja Gillnera.

2. Mniej więcej w tym samym czasie Regionalna Izba Obrachunkowa publikuje raport z kontroli przeprowadzonej w gliwickim Urzędzie Miejskim. Raport wskazywał liczne nieprawidłowości, a na jego podstawie skierowano zawiadomienie do prokuratury oraz Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych. Pisaliśmy o tym tutaj: [Blisko 18 mln zł wydane z naruszeniem prawa].

3. Oddział Neurologii oraz Oddział Udarowy gliwickiego szpitala Vito-Med przy ulicy Radiowej od 1 lutego zawiesza działanie. Powodem są braki kadrowe.

4. Koronawirus coraz bliżej Polski i Śląska. Na przełomie lutego i marca z groźnym ogniskiem choroby zmagały się Włochy. Chyba wtedy ostatni sceptycy zaczęli traktować zagrożenie poważnie. Gliwickie szpitale ograniczają odwiedziny pacjentów. Niedługo później pojawia się pierwszy przypadek na Śląsku, a Arena Gliwice odwołuje zaplanowane wydarzenia. W marcu zamknięto kina, dyskoteki, pojawiają się obostrzenia i ograniczenia zgromadzeń i przemieszczania się. Zawieszono także Gliwicki Budżet Obywatelski. W połowie marca pierwszy potwierdzony przypadek COVID-19 w powiecie gliwickim, zaraz po tym dwa przypadki w Gliwicach.

5. “Gdzie jest Adam”? Pojawiają się pierwsze głosy niezadowolenia z działań nowego prezydenta. Mieszkańcy zarzucają Adamowi Neumannowi brak działań w obliczu kryzysu zdrowia publicznego.

Przy stadionie Piasta Gliwice powstanie parking dla kibiców. Odciąży  miejsca na pobliskim osiedlu?

6. Na przełomie marca i kwietnia przybiera na sile konflikt w GKS Piast Gliwice. Jarosław Kaszowski, legenda klubu, związany z GKSem ponad 20 lat dość niespodziewanie otrzymał wypowiedzenie. “Kasza” zdradza w rozmowie z Przeglądem Sportowym kto faktycznie rządzi w Piaście – nie jest to prezes klubu, a mniejszościowy udziałowiec: “Coraz więcej jest w klubie przyjezdnych osób, a coraz mniej z Gliwic. Nie wiem z czego to wynika, ale taki jest chyba styl prowadzenia klubu przez pana Zbigniewa Kałużę, który podejmuje wszystkie decyzje” – mówi Jarosław Kaszowski.

7. Zarząd Dróg Miejskich rozpoczyna akcję tworzenia “zielonych ekranów”, w trakcie której planuje nasadzić 2 tysiące lip, topoli, grabów wzdłuż DK 88 i Portowej. To ważne, gdyż pokazuje korektę działań ZDM związanych z miejską zielenią. Do tej pory ta miejska jednostka organizacyjna kojarzona z remontami ulic i … wycinkami drzew.

Warto walczyć o Wilcze Doły. Urzędnicy pod presją społeczników - Nowiny  Gliwickie

8. Pod koniec I kwartału roku wybucha spór o Wilcze Doły. Mieszkańcy zdecydowanie sprzeciwiają się działaniom Urzędu Miejskiego, krytykują projekt zbiornika i jego rozmiary. Wskazują błędy projektowe w dokumentacji. Spór jest wielowątkowy i trwa przez cały rok.

9. Kwiecień – pierwsze protesty w Gliwicach związane z zaostrzaniem ustawy antyaborcyjnej.

10. Rozstrzygnięcie przetargu na wywóz odpadków komunalnych. Wygrywa Remondis z ofertą w wys. 84,7 mln zł.

11. Miasto rozstrzyga przetarg na budowę na Centrum Przesiadkowego. Ta inwestycja zmieni oblicze centrum Gliwic. Przetarg wygrało konsorcjum firm MOSTOSTAL Zabrze i PRUiM.

12. Legendarna dyskoteka Bravo, historyczny Zameczek Leśny w parku przy Chorzowskiej zostaje wyburzony.

Zameczek Leśny / Dyskoteka Bravo - wyburzanie - YouTube

13. Tarcia w gliwickiej polityce.W maju powstaje drugie koło partyjne Platformy Obywatelskiej. Na czele Marek Gzik. Zbigniew Wygoda odchodzi z PO.

14. Arena Gliwice – miasto zmienia zarządcę obiektu z PWiK na GAPiR.

15. Zmiany właścicielskie w Nowinach Gliwickich – najważniejszy tytuł prasowy w Gliwicach zostaje kupiony przez przedsiębiorców powiązanych z Miastem. Więcej: [LINK].

16. Wybory prezydenckie 2020 – wygrywa Andrzej Duda.

17. Lipiec – otwarcie tężni solankowej, bardzo udanej miejskiej inwestycji.

Tężnia solankowa w Gliwicach już otwarta! Urząd Miasta zaprasza [ZDJĘCIA,  WIDEO] - Śląsk, Super Express

18. Podwyżka opłat za wywóz śmieci uchwalona na lipcowej sesji Rady Miasta Gliwice.

19. Eksperyment na starówce – miasto ogranicza ruch pojazdów od 16 lipca.

20. Lipy z ul. Mickiewicza wpisane do rejestru zabytków. To kończy wieloletnią walkę mieszkańców o zachowanie tych drzew.

21. Miasto zleca badanie opinii publicznej za 100 tys. zł wywołując oburzenie mieszkańców.

22. Zabytkowy dworek w Szobiszowicach w końcu znajduje swojego nabywcę. Ten zapowiada prace renowacyjne.

23. Prezydent Neumann odmawia zwiększenia przejrzystości wydatków publicznych. Więcej: [LINK].

ul. Zwycięstwa: rusza modernizacja oświetlenia | Miasto Gliwice

24. Z końcem sierpnia ZDM informuje o przerwaniu prac nad projektem modernizacji ul. Zwycięstwa. “Wizja projektanta nie spełnia założonych oczekiwań” – Jadwiga Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

25. Otwarcie południowej obwodnicy miasta. To jedna z najważniejszych drogowych inwestycji w Gliwicach.

26. Skandaliczna sesja Rady Miasta Gliwice. W tle łamanie regulaminu rady. Więcej: [LINK].

27. Prezydent Gliwic i kierownictwo miasta na kwarantannie spowodowanej COVID-19.

Marsz Nierówności przeszedł z Rynku pod Urząd Miasta. “Domagamy się  rzetelnej debaty” – 24GLIWICE – Portal Gliwice | codziennie nowe informacje

28. Marsz nierówności przeszedł ulicami miasta. Mieszkańcy domagali się zmniejszenia rozmiarów planowanego zbiornika retencyjnego na Wilczych Dołach. Marsz zakończył się happeningiem pod Urzędem Miejskim.

29. Ujawniamy wyniki styczniowego raportu RIO z kontroli w Gliwicach. Do tej pory informacja nie wypłynęła w mediach.

30. Nowy Sekretarz miasta – na stanowisko w drodze konkursu wybrana została Pani Barbara Chamiga.

31. Październik – wpadka miasta przy “konsultacjach społecznych”. Amatorszczyzna wykorzystana przez internautów. Więcej: [LINK].

Zmarł wybitny aktor filmowy i teatralny Wojciech Pszoniak - Kultura -  GazetaPrawna.pl - serwis kulturalny

32. Zmarł Wojciech Pszoniak, znany aktor i artysta, wieloletni mieszkaniec Gliwic. Zmarł z powodu choroby nowotworowej.

33. Ujawniamy informację o wszczęciu śledztwa przez prokuraturę w sprawie nieprawidłowości w wydatkowaniu publicznych środków na promocję miasta w hali Arena.

34. Na koniec października rozpoczynają się protesty w sprawie decyzji Trybunału Konstytucyjnego dot. przepisów aborcyjnych. Ich skala robi wrażenie.

Adam Neumann: koncentruję się na programie dla Gliwic - Nowiny Gliwickie

35. Listopad – opinia publiczna z niedowierzaniem reaguje na działania Prezydenta Neumanna, który składa prywatny akt oskarżenia przeciwko jednemu z mieszkańców. “Mówię DOŚĆ! DOŚĆ bezpodstawnych zarzutów, insynuacji, oskarżeń o złodziejstwo, nieuczciwość, łapówkarstwo i zaniedbywanie obowiązków. DOŚĆ pomówień, oczerniania mojej osoby i generowania kłamstw w przestrzeni publicznej. Stanowczo sprzeciwiam się temu, jak i wszelkim przejawom słownej nienawiści !Informuję, że złożyłem w Sądzie Rejonowym w Gliwicach pierwszy prywatny akt oskarżenia przeciwko jednemu z internautów” – czytamy w oświadczeniu prezydenta.

36. W drugiej połowie listopada otrzymujemy elektryzującą informację – prokuratura postawiła zarzuty byłemu wiceprezydentowi Gliwic, Krystianowi T. Więcej: [LINK].

37. Odbywają się wybory do Rad Dzielnic w dzielnicach, w których rady nie zostały powołane.

38. Grudzień – premiera on-line świetnego spektaklu Teatru Miejskiego. “Białoruś obrażona”. Jeśli jeszcze nie widzieliście, serdecznie zachęcamy: [LINK].

39. Oddanie do użytku zmodernizowanego pasa startowego na gliwickim lotnisku.

Lotnisko Gliwice | Tereny GAPR | GAPR

40. Bardzo emocjonująca sesja Rady Miasta Gliwice. Radni uchwalili budżet, lecz nie obyło się bez awantur: [LINK]

To koniec naszego podsumowania roku 2020. Jeśli uważasz, że pominęliśmy jakieś bardzo istotne wydarzenie, podziel się tym w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button