InwestycjeŻycie Miasta

30 kilometrowa droga rowerowa z Gliwic do Katowic w programie metropolitalnych velostrad

Gliwice obok takich miast jak Będzin, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnika, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Sosnowiec, Świętochłowice oraz Zabrze wezmą udział w programie, którego efektem będzie powstanie szybkich dróg rowerowych w metropolii. Najdłuższy odcinek o łącznej długości 30 km połączy Gliwice z Katowicami.

Velostrady to bezkolizyjne drogi rowerowe, które są całkowicie odseparowane od ruchu samochodowego. Mają połączyć miasta całej metropolii i ułatwić sprawne poruszanie się rowerem po miastach Śląska i Zagłębia.  Łącznie powstać ma 8 velostrad o całkowitej długości 120 km. Pierwsze trasy, w tym ta łącząca Katowice z Gliwicami będą budowane w 2023 roku, natomiast pozostałe powstaną rok później. Inwestycja ma zostać sfinalizowana w pełni z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, przy wykorzystaniu funduszy zewnętrznych. Szacowana stawka za 1 km drogi ma wynosić około 2 mln złotych.

Podpisane porozumienie to efekt ścisłej współpracy miast i gmin, dającej wymierne efekty. Dzięki szerszemu spojrzeniu łączymy nasze miasta. W metropolii możemy poszczycić się świetnymi drogami. Stale doskonalimy transport publiczny, a niedawno ogłaszaliśmy nowe inwestycje kolejowe. Teraz inaugurujemy projekt rowerowy. Chcemy, by rower był używany przez mieszkańców nie tylko do rekreacji, ale również jako codzienny środek transportu. Dlatego wspólnie, w ramach podregionu gliwickiego oraz całej metropolii, rozpoczynamy projekt budowy velostrad. Celem jest powstanie spójnej sieci rowerowej łączącej miasta aglomeracji. Jest to kolejny dowód na to, że we współpracy tkwi nasza siła „ – powiedział Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic, który reprezentował miasto podczas podpisania porozumienia.

Gliwicka velostrada ma powstać w znacznej części na istniejących już trasach oraz tych, które zostały zaplanowane. Jej szacunkowa długość wynosi około 5,5 km. Rozpoczynać się ma na placu Piłsudskiego, a biec będzie przez aleję Przyjaźni, ulice Dworcową, Częstochowską, Jagiellońską, Szarą i Zabrską do ul. Chorzowskiej. Obecnie Gliwice dysponują 124 kilometrami tras rowerowych, a ich przebieg można sprawdzić w Miejskim Systemie Informacji Przestrzennej.

GLIWICE – ZABRZE – RUDA ŚLĄSKA – ŚWIĘTOCHŁOWICE – CHORZÓW – KATOWICE

Długość: około 30 km.

“Wyznaczone zostały już przebiegi, odbyły się przejazdy w terenie i wypracowano wspólne zało­żenia, uwzględniające przebieg miejskich sieci dróg rowerowych oraz planowane nowe inwesty­cje (np. centrum przesiadkowe). Chodzi o to, by velostrada była „kręgosłupem”, do którego będą docierać „ości”, czyli lokalne drogi rowerowe.” – możemy przeczytać w komunikacie G-ZM.

mapa velostrad

Źródło: UM Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button