Media lokalne

Ustaw S!lne* hasło – czyli jakie?

Jednym ze sposobów zabezpieczenia swoich danych w internecie jest ustawienie hasła. Jednak hasło hasłu nierówne. Gdy posłużymy się ciągiem znaków “1234” lub nawet “1234!”, to tak jakbyśmy tym samym wysyłali zaproszenie do potencjalnych oszustów, by przejrzeć informacje znajdujące się na naszym profilu / koncie, bez zbędnego wysiłku.

Zapraszamy na kolejny artykuł z serii “Jak nie dać się zł@pać w sieci?”. Cykl ten jest efektem projektu #InternetSafety, o którym pisaliśmy tutaj. Dziś przedstawimy kilka wskazówek, które ochronią nasze pliki przed dostaniem się w niepowołane ręce. 

Eksperci od cyberbezpieczeństwa postulują kilka zaleceń, które powinniśmy bezwzględnie stosować.

 • hasło powinno zawierać co najmniej 8 znaków, małe i duże litery, znaki specjalne
 • każdy kolejny znak w naszym haśle musi być inny od poprzedniego (nie stosujemy ciągu znaków takich jak “1111”, czy “aaaa”),
 • używaj różnych haseł na różnych witrynach,
 • nie stosuj fraz użytych w loginie,
 • najlepiej użyj zbitki 3 różnych, przypadkowych słów, niezwiązanych ze sobą w żaden sposób, 
 • pamiętaj, by hasło nie zawierało słów, które łatwo można odczytać z otoczenia użytkownika (np. hobby, imię zwierzaka – informacje te zazwyczaj z łatwością odnaleźć można na portalu społecznościowym, na którym dana osoba jest aktywna), 
 • nie używaj sekwencji kolejnych liter, liczb lub innych znaków: “qwerty”, “abcd”,
 • aktualizuj hasła (nawet utworzone przez nas “silne hasło”, po pewnym czasie może stracić już swoją moc),
 • nie udostępniaj swojego hasła, nie pozwól, by ktokolwiek poza Tobą miał do niego dostęp – zapomnij również o zapisywaniu go na kartce papieru, 
 • jeśli masz podejrzenie, że Twoje konto może być zagrożone, natychmiast je zmień1!

Każdego roku NordPass publikuje listę najpopularniejszych haseł na świecie jak i osobno w 50 różnych krajach. Najpopularniejszych, a więc takich, które są najczęściej stosowane, a co za tym idzie – najłatwiej można je złamać. Jakie hasła najchętniej wybierają Polacy?

 1. 123456 (564,786 użyć), 
 2. qwerty (170,112 użyć),
 3. 123456789 (160,693 użyć),
 4. 12345 (155,582 użyć), 
 5. zaq12wsx (100,695 użyć), 

Zamieszczono również informacje, że ich złamanie zajmuje hakerom mniej niż 1 sekundę2

Człowiek jednak, w odróżnieniu od zaprogramowanej maszyny, nie może tak łatwo porzucić utartych schematów, czy skojarzeń myślowych. Zamiast wymyślania haseł na własną rękę, zaleca się korzystanie ze specjalnych generatorów, dostępnych w internecie. Z jego pomocą wylosujemy bezpieczną, trudną do odgadnięcia frazę hasłową. 

Warto pamiętać również, że oprócz stosowania silnego hasła, konieczne jest wprowadzenie innych zabezpieczeń służących ochronie naszego konta – przykładowo weryfikacji dwuetapowej z wykorzystaniem pomocniczego adresu e-mail, czy numeru telefonu. 

 1. https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy/jak-tworzyc-bezpieczne-hasla
 2. https://nordpass.com/most-common-passwords-list/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button