Kultura

A co Ty odziedziczysz?

W najbliższy i kolejny weekend września odbędzie się kolejna, już 29. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa. Zaplanowane wydarzenia odbędą się w drugi i trzeci weekend września (11 i 12 oraz 18 i 19 września), pod hasłem „Smaki dziedzictwa”.

Europejskie Dni Dziedzictwa to projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o zasięgu ogólnoeuropejskim. Co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy, również te niedostępne na co dzień oraz wziąć udział w wielu wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych, m.in. koncertach, wystawach, festynach historycznych, prezentacjach ginących zawodów, wykładach oraz kiermaszach wyrobów artystycznych i rzemieślniczych.

Tradycje kulinarne, przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie, lokalne obyczaje, obiekty związane z turystyką kulturową, zabytki przetwórstwa spożywczego – to dziedzictwo szczególnie ważne dla tożsamości narodu, który przez lata znajdował się w rękach zaborców, a mimo to nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach. Tegoroczna edycja EDD koncentruje się nie tylko na materialnych przejawach tradycji rzemieślniczych, m.in. obiektach takich, jak mleczarnie, piekarnie czy fabryki cukierków, ale również na dziedzictwie kultury niematerialnej – zwyczajach, recepturach i obrzędach. – mówią organizatorzy.

CO W GLIWICACH?

Wydarzenia w Gliwicach będą się koncentrowały na wystroju dawnych sklepów rzeźniczych. W naszym mieście zachowało się siedem takich wnętrz. Dekoracyjne i bardzo efektowne okładziny ścian z wielobarwnych, szkliwionych płytek ceramicznych, z nadrukiem lub reliefem stanowiły znakomite uzupełnienie secesyjnej architektury. Zwiedzanie, pod kierunkiem Ewy Pokorskiej-Ożóg, Miejskiego Konserwatora Zabytków w Gliwicach, rozpocznie się 18 września o godz. 11.00 od dawnej „jatki” przy ul. Zwycięstwa 38, obecnie kawiarni.

Zwiedzający zobaczą przykład znakomitego dostosowania zabytkowych elementów do współczesnych potrzeb. W trakcie wycieczki będzie można zobaczyć jeszcze funkcjonujący sklep mięsny z zabytkową ceramiką oraz czekoladziarnię – kolejną adaptację dawnego sklepu rzeźniczego przy ul. Krupniczej 12.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

UM/ Ada Duda

Ten tekst powstał dzięki finansowaniu z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Nasz projekt dobiega końca. Jeśli chcesz umożliwić nam funkcjonowanie w 2022 roku, wesprzyj portal wpłatą na cele statutowe. Możesz zrobić to za pomocą szybkich płatności internetowych za pośrednictwem naszej strony: https://gliwiceodnowa.pl/wesprzyjnas/. Dziękujemy za każdą przekazaną kwotę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button