AnalizyMedia lokalneŻycie Miasta

Archibajtel w chorzowskiej szkole – czyli efekty inicjatywy FIO Śląskie

O tym, że inicjatywy społeczne są bardzo istotne nie trzeba nikogo przekonywać. Prowadzą one za sobą mnóstwo pozytywów, zarówno dla ludzi, jak i środowiska. Najłatwiej jednak wpłynąć na człowieka w momencie jego dojrzewania i wtedy budować jego kreatywność i umiejętności. Tak właśnie to wygląda w projekcie Archibajtel.

Głównymi założeniami projektu jest rozwinięcie świadomości i umiejętności architektonicznych wśród przedszkolaków z czterech różnych przedszkoli na terenie Chorzowa. Podczas zaplanowanych czterech warsztatów dzieci będą miały okazje poznać nowe dla nich pojęcia oraz dowiedzieć się nieco więcej na temat otaczającej ich przestrzeni. Przedszkolaki rozwiną dzięki nim nie tylko swoją wyobraźnie przestrzenną, ale także umiejętności planowania oraz kreatywność. Do tego dzieci uczestniczące w projekcie poznają podstawowe zasady projektowania budynków, małej architektury i zieleni.

Niewątpliwie tego typu projekty są wysoce istotne. Aktualnie gospodarowanie terenem przez większość ludzi odbywa się dosyć nieudolnie, dlatego warto zadbać, by od małego ludzie posiadali świadomość dotyczącą podstawowych zasad kształtowania i projektowania krajobrazu. Ukształtowanie w sobie zalążków wrażliwości i świadomości architektonicznych za dziecka na pewno wpłynie na decyzje podejmowane w życiu dorosłym.

W ramach konkursu FIO Śląskie architekci z Zespołu Szkół Budowlanych w Chorzowie posiadający ogromne doświadczenie w prowadzeniu zajęć z zakresu architektury z dziećmi i młodzieżą 24 maja tego roku zorganizowali w swojej siedzibie pierwszą część wydarzenia pn. „Archibajtel”. Wzięło w nim udział blisko 100 dzieci z chorzowskich przedszkoli. Podczas zajęć młodzi chorzowianie mogli stworzyć swoje wyspy szczęścia, zaprojektować owocowe place zabaw, zbudować „gryfne” konstrukcje, a także narysować projekt tapety na budynkach. Wydarzenie niewątpliwie poszerzy wiedzę architektoniczną dzieci biorących udział w zajęciach, a kto wie może któreś z nich w przyszłości samo zostanie projektantem i przeniesie swoje dziecięce doświadczenie w dorosłe zawodowe życie.

W kolejnym z etapów projektu odbędzie się konkurs na makietę budynku lub budowli stworzonej z kartonów. Z pewnością dzieci wykażą się niesamowitą kreatywnością, a przygotowane przez nie konstrukcje będą robiły spore wrażenie. Natomiast wszystkich, którzy mają pomysły na projekty społeczne wnoszące coś ciekawego i innowacyjnego dla społeczeństwa, jak chociażby projekt „Archibajtel” zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji FIO Śląskie Lokalnie, w którym można otrzymać nawet kilka tysięcy na swoje mikrogranty.

Wydarzenie ARCHIBAJTEL jest sfinansowane  ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button