Kultura

Baw się z Romami w Gliwicach!

W najbliższą niedzielę będziemy się bawić w rytmach cygańskiej muzyki. 22 sierpnia o godzinie 16.00 w Parku Chopina odbędzie się imprezę pod nazwą „Wieczór z Romami”.

Na scenie w sąsiedztwie Palmiarni zagrają i zaśpiewają artyści prezentujący różne nurty i style muzyczne oparte na kanwie tradycyjnej muzyki romskiej. Nie powinno zabraknąć zarówno rzewnych ballad, jak i dynamicznych utworów porywających do tańca

Romowie to mniejszość etniczna, do której przynależność podczas przeprowadzonego w 2011r. Narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań zadeklarowało w województwie śląskim – 1 733 a według Narodowego Spisu powszechnego Ludności i Mieszkań z 2002 r. – 1 189. Mniejszość romska nie ma swoich przedstawicieli w Parlamencie. Osoby reprezentujące tę mniejszość kandydowały w wyborach samorządowych przeprowadzonych w 2010 r. do władz niektórych gmin z list różnych komitetów wyborczych. Żaden z kandydatów związanych z tą mniejszością nie uzyskał jednak mandatu. Romowie w Polsce to w zdecydowanej większości członkowie Kościoła Rzymskokatolickiego, choć od  kilku lat widoczny jest udział Romów w  Kościele Zielonoświątkowym oraz Związku Świadków Jehowy. W kraju zarejestrowanych jest ponad 80 romskich organizacji pozarządowych. Gliwice przez wieki były mieszanką ludzi, kultur, obrzędowości i języka. W mieście mieszka dziś około 500 Romów. Są wśród nich Romowie Austryjaccy (najliczniejsi) oraz przedstawiciele Polskiej Romy, Kełderaszy, Lowarów i Rosyjskiej Romy.

W niedzielę przybliżą mieszkańcom swoją kulturę i muzykę: będzie kolorowo, głośno i wesoło. Gwiazdą wieczoru będzie Angelo Ciureja z Cygańskim Zespołem Romano Drom oraz Gypsy Boys. Podczas niedzielnego wydarzenia wystąpią również Cierchenia, Krystiano&Romen i skrzypaczka Teresa Walerjańska.

Wstęp na Wieczór z Romami w parku Chopina jest wolny. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Romów w Gliwicach. Impreza jest objęta patronatem Prezydenta Miasta Gliwice i została sfinansowana z budżetu Miasta.
Europy.

Działalność Stowarzyszenia skupia się na dążeniu do uznania Romów — jako mniejszości narodowej — za podmiot ochrony i uzyskania przez nich gwarancji praw politycznych, ekonomicznych, socjalnych i kulturalnych, warunkujących efektywną realizację zasady równości obywateli rzeczpospolitej Polskiej, aktywnym uczestnictwie w sprawach publicznych i w życiu politycznym Polski, współdziałaniu z właściwymi organami, organizacjami i instytucjami w kształtowaniu modelu współżycia między mniejszością Romów a resztą społeczeństwa i zapewnieniu właściwych warunków do zachowania i rozwoju dziedzictwa tradycji, języka i kultury Romów. Ważna dla nich jest również popularyzacja w społeczeństwie Polskim tematyki dotyczącej Romów oraz ich kultury.

Ada Duda/ UM Gliwice/ Stowarzyszenie Romów w Gliwicach

Tylko 1 na 400 czytających ten artykuł wspiera Gliwice OdNowa finansowo. Wyobraź sobie, co moglibyśmy osiągnąć, gdyby było nas 10 x więcej… Ten tekst powstał dzięki finansowaniu z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Nasz projekt dobiega końca. Jeśli chcesz umożliwić nam funkcjonowanie w 2022 roku, wesprzyj portal wpłatą na cele statutowe. Możesz zrobić to za pomocą szybkich płatności internetowych za pośrednictwem naszej strony:  https://gliwiceodnowa.pl/wesprzyjnas/. Dziękujemy za każdą przekazaną kwotę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button