InwestycjeŻycie Miasta

Będą mogli pomagać

Zakończył się remont i adaptacja budynków przy ul. Głównej. Będzie w nich funkcjonować “Dom Nadziei”.

Budynek przeznaczony na prowadzenie Katolickiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży “Dom Nadziei” oraz Poradnię Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży uzależnionej od alkoholu i narkotyków został wyremontowany. To pierwsza tego typu placówka w Gliwicach.

W budynkach dawnej Szkoły Podstawowej nr 30 i Gimnazjum nr 19 przy ul. Głównej 30 znajduje się także poradnia zdrowia psychicznego i hostel, w którym mogą zatrzymać się osoby po zakończonej terapii stacjonarnej. Pomoc o każdej porze dnia i nocy znajdą tam młodzi ludzie, którzy na wczesnym etapie swojego życia pogubili się i walczą z uzależnieniem od alkoholu, narkotyków czy innych uzależnień behawioralnych (fonoholizm, patologiczny hazard, uzależnienie od komputera i internetu, pracoholizm, zakupoholizm, uzależnienie od seksu / pornografii). To osoby, które wyjątkowo potrzebują wsparcia i terapii. Ośrodek jest jednak dobrowolną formą pomocy. To nie jest placówka, która zajmuje się przymusową terapią, proponuje program dla osób, które chcą w swoim życiu coś zmienić. Pierwszym etapem pracy jest pochylenie się nad motywacją, żeby dziecko chciało coś zmienić w swoim życiu.

Fundacja “Dom Nadziei” wspiera podopiecznych z trudnymi historiami. W 2017 roku Miasto wydzierżawiło Fundacji budynki. Do wyremontowanych budynków dawnej Szkoły Podstawowej nr 30 i Gimnazjum nr 19 przy ul. Głównej 30 przeniesiony został Katolicki Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy „Dom Nadziei” oraz administracja Fundacji.

Remont rozpoczął się na początku 2019 r. i zaadaptowano na potrzeby ośrodka 1888 m2 powierzchni. Budynki Domu Nadziei przeszły kompleksową naprawę dachu, wyburzono część pomieszczeń, wymieniono wszystkie instalacje, wybudowano nowe łazienki, zamontowano windę, klimatyzatory i okna połaciowe. Dodatkowo kupiono wyposażenie do poradni zdrowia psychicznego, działu farmacji, kuchni, pralni, siłowni, sal pacjentów oraz pomieszczeń do terapii indywidualnej i grupowej. W obiekcie wyznaczono sale spotkań oraz terapii indywidualnych i grupowych, kaplicę pw. Matki Bożej z La Salette i Św. Józefa, zorganizowano pomieszczenia sanitarne.

– […]będziemy mogli w godnych warunkach pomagać młodzieży. A potrzebujących nie brakuje – liczba osób chorych psychicznie wzrasta, coraz częściej są to młode osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków, gier komputerowych, hazardu czy telefonów. W naszym regionie nie ma drugiej tego typu poradni, jestem przekonany, że będziemy dużym wsparciem nie tylko dla Śląska, ale całego kraju – mówi ks. Bogdan Peć, Misjonarz Świętej Rodziny, psychoterapeuta i specjalista terapii uzależnień.

Fundacja posiada kontrakt z NFZ na leczenie uzależnionych dzieci i młodzieży. Organizuje też konferencje naukowe poświęcone ryzykownym zachowaniom wśród młodzieży oraz kampanie społeczne dotyczące uzależnień. Każdego roku pomaga około 600 osobom. Inwestycja  została dofinansowana kwotą 1,32 mln zł z budżetu miasta.

mf UM/ Ada Duda

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button