Z życia Klastra

Bezpieczna Przystań

Program SilesianMulticultural Center od 2021 roku zajmuje się wsparciem cudzoziemców, jednak to właśnie luty 2022 roku okazał się największym wyzwaniem, któremu realizator projektu New Europe Foundation niewątpliwie podołał.

Od początku wojny na Ukrainie Silesian Multicultural Center podejmuje szereg kroków, które mają na celu przede wszystkim pomoc i wsparcie dla uchodźców na wszelkich możliwych poziomach. We współpracy z Zarządem Miasta Katowice na dworcu autobusowym powstał punkt informacyjny, w którym udzielana jest pomoc psychologiczna oraz prawna, poszukiwanie schronienia czy pracy. Specjaliści, z którymi można porozmawiać w ojczystym języku to na tym etapie jeden z najważniejszych elementów skutecznego wsparcia. Kolejnym istotnym punktem jest doradztwo prawne – objaśnianie zasad i warunków, na jakich można znaleźć lokum oraz zatrudnienie, gdzie się udać i z jakimi dokumentami. 

Sporym utrudnieniem dla naszych wschodnich sąsiadów jest również sam język polski – problemy komunikacyjne utrudniają pobyt w obcym kraju zarówno pod względem technicznym jak i psychologicznym. Dlatego też w każdym punkcie Silesian Multicultural Center pracują osoby, które znają zarówno język polski jak i ukraiński, dodatkowo również rosyjski czy angielski, dlatego komunikacja przebiega bez większych komplikacji i przede wszystkim bez zbędnego dodatkowego stresu.

Patrząc przyszłościowo na pobyt naszych wschodnich sąsiadów w Polsce Ośrodek postanowił podjąć działania wspomagające naukę języka polskiego przez uchodźców z Ukrainy. Istotne jest bowiem, jak najszybsze znalezienie pracy, w czym Silesian Multicultural Center również pomaga pośrednicząc w poszukiwaniach, doradzając w kwestiach prawnych, czy tłumacząc niejasności w dokumentach, które dla nas Polaków często są skomplikowane, a tym bardziej dla osób z innego kraju. Podobnie z napisaniem odpowiedniego CV – w tej kwestii cudzoziemcy także mogą liczyć na doradztwo specjalistów zatrudnionych w Ośrodku.

Doświadczeni profesjonaliści pracują nad sferą emocjonalną oraz doradztwem prawnym, natomiast wolontariusze New Europe Foundation, których wciąż przybywa, niosą pomoc w postaci poszukiwania miejsc w których otrzymać można żywność, środki czystości, ubrania czy nawet zabawki, a także schronienie czy transport. Działając na wielu poziomach, praca osób zaangażowanych we wsparcie uchodźców przynosi niesamowite efekty – te natychmiastowe oraz te, których pozytywne rezultaty są widoczne po dłuższym czasie.

Przed nami Święta Wielkanocne, które mogą być trudnym czasem dla Ukraińców, dlatego wsparcie powinno być ciągłe i systematyczne. Już teraz Silesian Multicultural Center planuje Warsztaty Wielkanocne dla dzieci z Ukrainy, aby pobyt w naszym kraju nie był jedynie tułaczką, a stał się bezpiecznym, przytulnym przystankiem.Projekt Silesian Multicultural Center realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz krajowy, finansowanego z Funduszy EOG przez Fundację New Europe Foundation.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button