Brak kategorii

Bezpieczne Grupy Wsparcia: siła ekspertów w walce z przemocą

Wspieranie kobiet, które doświadczyły przemocy, jest wyzwaniem, które warto podejmować, aby odmienić życie osób pokrzywdzonych. Inicjatywa Bezpieczne Grupy Wsparcia, realizowana przez Fundację Klaster Innowacji Społecznych, stanowi doskonały przykład tego, jak skutecznie i na wielu płaszczyznach pomagać kobietom w trudnych sytuacjach. W dziewięciu miastach Śląska takich jak Katowice, Świętochłowice, Chorzów, Bielsko-Biała, Gliwice, Zawiercie, Siemianowice Śląskie, Bytom i Zabrze utworzone zostały grupy wsparcia, a w ramach ich działalności uczestniczki mogą skorzystać z konsultacji z różnymi specjalistami. 

W trakcie spotkania z prawnikiem uczestniczki poznały zagadnienia związane z otrzymywaniem i sporządzaniem spadku, zasadami, o jakich należy pamiętać, jeśli otrzymujemy lub chcemy przekazać darowiznę, a także kwestie związane z procesem dziedziczenia. Spotkanie z policjanta to z kolei okazja do rozmowy na temat zagrożeń, jakie czyhają na użytkowników internetu, oraz o metodach,  którymi posługują się oszuści – m.in. sposób „na wnuczka” czy podszywanie się pod  komisarza policji. Panie poznały także użyteczne narzędzia do zabezpieczenia się przed oszustami. Uczestniczki mają również okazję zapoznać się z aplikację Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Do współpracy zaprosiliśmy również psychologa, który poruszał zagadnienia związane z dbaniem o zdrowie psychiczne i przeprowadził trening poprawy samooceny. 

Dlaczego spotkania ze specjalistami są ważne i potrzebne?

Spotkania z ekspertami są kluczowym elementem projektu. Kobietom dotkniętym przemocą często brakuje wsparcia, dzięki któremu miały one szansę na poradzenie sobie z traumą. Proponowane  spotkania w bezpiecznym miejscu i w atmosferze zaufania stanowiły okazję do zdobycia wiedzy i narzędzi do pracy, oferując możliwość zadawania pytań, tak aby do problemu przemocy domowej podchodzić wieloaspektowo i skutecznie je rozwiązywać, czy też zlikwidować wątpliwości i obawy, z jakimi zmagają się uczestniczki. 

Projekt Bezpieczne Grupy Wsparcia to inicjatywa, w której do problemu przemocy podchodzi się kompleksowo i z zaangażowaniem. Grupy wsparcia to nie tylko przestrzeń spotkania, a dają także kobietom możliwość zabrania głosu, podzielenia się doświadczeniami, zadawania pytań specjalistom, a wreszcie wykorzystania poznanych narządzi i technik w procesie osiągania samodzielności. 

Jak umówić się na spotkanie ze specjalistami?

Kobiety należące do Bezpiecznych Grup Wsparcia zainteresowane nieodpłatnymi konsultacjami prowadzonymi przez ekspertów miały możliwość skorzystać ze spotkań stacjonarnych odbywających się w naszym biurze, a także wybrać formułę zdalną – jest to rozmowa telefoniczna i spotkanie online. Więcej o inicjatywnie przeczytasz na: https://bezpiecznegrupywsparcia.bitrix24.site/#b9837 

Projekt finansowany z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowany z Funduszy EOG

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button