112Życie Miasta

Bezpieczny pieszy na gliwickich ulicach

Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach rozpoczęli dziś dwudniową akcję „Bezpieczny pieszy” polegającą na zwróceniu szczególnej uwagi na zachowania kierowców względem pieszych. Jednak jak powszechnie wiadomo, nie tylko kierowcy są winni potrąceniom na pasach. Często piesi z braku własnej wyobraźni trafiają pod koła samochodów – dlatego też ich zachowaniu przyjrzą się funkcjonariusze.

Do codziennych zadań policjantów gliwickiej drogówki dochodzą liczne akcje profilaktyczne. Tym razem padło na pasy – miejsce szczególne na drodze, ponieważ to właśnie na nim dochodzi do przecinania się dróg pieszych oraz samochodów. W momencie gdy ktoś popełni błąd kończy się to tragedią, gdyż człowiek w zderzeniu z autem ma małe szanse. Co zatem zrobić by nie dochodziło do tego typu tragicznych sytuacji? Gliwiccy policjanci podpowiadają wolniejszą i mniej agresywną jazdę, potępianie osób chwalących się piractwem drogowym, a także brak przyzwolenia na jazdę pod wpływem alkoholu.

Co prawda wina leżeć może po obu stronach, to jednak kierujący samochodem musi zachować szczególną ostrożność, ponieważ samochód w momencie wypadku może stać się śmiercionośną masą. Należy pamiętać, że zatrzymanie samochodu, szczególnie w złych warunkach może chwile potrwać dlatego też dojeżdżając do pasów ZAWSZE należy zwolnić. Przypomnijmy, że od tego roku brak ustąpienia pieszemu znajdującemu się na przejściu lub wchodzącemu na przejście zapłacić trzeba będzie mandat w wysokości 1500 zł.  Taki sam mandat grozi kierowcy, który zdecyduje się na wyprzedzanie na przejściu dla pieszych.

Policjanci wskazują, że tylko rozsądek i rozwaga ze strony kierowców i pieszych pomoże uniknąć tragicznych sytuacji prowadzących do kalectwa. Według podanych przez gliwicką komendę statystyk w naszym województwie maleje liczba zdarzeń z udziałem pieszych na jezdni, jednak występuje ich coraz więcej na oznakowanych przejściach. Statystyka podpowiada również, że tylko w 8 procentach winę za wypadki ponoszą piesi.

Źródło: KMP Gliwice

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button