Życie Miasta

Bezzałogowy minibus na ulicach Gliwic

Autonomiczny pojazd, który wcześniej był raczej obiektem futurystycznych wizji w przyszłym roku może wyruszyć na ulice Gliwic. Konstruowany w Gliwicach minibus ma być odpowiedzią na problemy z połączeniami komunikacyjnymi na obrzeżach miasta oraz wysoką emisją spalin w centrum.

Elektryczne autobusy będą działać autonomicznie, jednak w momencie zagrożenia będzie mógł zareagować „zdalny operator” w postaci człowieka. Pojazd produkowany w Gliwicach jednorazowo zabierze 15 osób, a bateria posiadającą 58 kWh pozwoli na przejechanie ok. 200 km po naładowaniu jej do pełna.  

Wielkim udogodnieniem po wprowadzeniu autonomicznych autobusów okazać ma się fakt, iż nie będą działały według sztywnego rozkładu jazdy. Pojazdy przyjadą w dogodnym dla nas momencie, a to wszystko za sprawa aplikacji w naszych telefonach. Wymyślony przez gliwicką firmę Blees prototyp został zaprojektowany w Gliwicach, a wszystkie części, nawet te przygotowywane przez podwykonawców zostaną wyprodukowane w Polsce.

Pierwszy z autonomicznych minibusów, który wyjedzie na ulice Gliwic ma mieć 5 metrów długości, 2 metry szerokości oraz 3 metry wysokości. Posiadał będzie 7 stałych miejsc siedzących oraz kolejne 2, które będą rozkładane. Konstruktorzy przewidzieli również dostosowanie minibusa dla osób niepełnosprawnych oraz dla osób z dziecięcymi wózkami.  Futurystyczny autobus ma mieć inteligentny system rozpoznawania zagrożeń oraz sytuacji niebezpiecznych – dlatego też będzie reagował chociażby podczas bójek oraz problemów zdrowotnych pasażerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button