InwestycjeŻycie Miasta

Biogazownie w Gliwicach?

Czym jest biopaliwo? Na czym polegają biogazownie? Co to ma wspólnego z Gliwicami?

Nie zagadką jest, że do wytwarzania ciepła, które potem odczuwamy podczas kąpieli czy znajdującym się w centrum ogrzewania naszych domów służy węgiel kamienny. Opala on kotłownie a wydobywające się z nich ciepło, trafia do naszych domostw, ale i nie tylko, bo także licznych instytucji, zakładów przemysłowych, obiektów oświatowych i handlowych. Przyzwyczailiśmy się już do takiego stanu rzeczy. A jeśli możliwe jest pozyskiwanie ciepła i energii w zupełnie inny sposób?

PEC-Gliwice Sp. z o.o. dla niezaznajomionych jest przedsiębiorstwem energetyki cieplnej. Wpadli oni na pomysł działania mający walczyć z kryzysem klimatycznym oraz z rosnącymi kosztami energii pochodzącymi z paliw kopalnianych.

PEC Gliwice

Rozwiązaniem, na które decyduje się PEC-Gliwice jest Biogaz a dokładniej koncepcja niskoemisyjnych biogazowni, z których będzie można wytworzyć biopaliwo używane mniej więcej w procesie ogrzewania lokali.

Na czym to polega?

Biogazownia pozyskuje bioodpady, po czym w sposób bezpieczny i ekologiczny przetwarza je na biogaz, ten z kolei przetwarzany jest na energię elektryczną i cieplną. Model ten ma na celu przede wszystkim ograniczenie ilości odpadów i wykorzystanie ich jako surowiec wtórny. Wprowadzenie biogazowni jest także pomocne w walce ze smogiem, gdyż ogranicza emisję dwutlenku węgla.

Czy bioodpady mogą być przyszłością przemysłu energetycznego?

Przetwarzane substancje biodegradowalne na biogaz można wykorzystać jako paliwo.
Półtora litra bioodpadów produkuje tyle paliwa, że autobus komunikacji miejskiej jest w stanie przejechać aż 3 km. W prowadzonym systemie każdy mieszkaniec segreguje bioodpady. Dzięki temu może się liczyć z korzyściami finansowymi jak np. mniejsze koszty za utylizację odpadów czy mniejsze koszty wytwarzania ciepła.

Gostyń Śląska

Aktualnie najważniejszym celem dla PEC-Gliwice jest pozyskanie informacji, mogących  pomóc w ustaleniu wielkości biogazowni, oszacowania funduszy inwestycyjnych oraz poziomu opłacalności inwestycji. W tym celu prowadzona jest anonimowa ankieta dla mieszkańców Gliwic.

PEC-Gliwice najbardziej interesują informacje o odpadach takich jak: 

  • wszelkie odpady biodegradowalne pochodzące z naszych kuchni, niepodlegające segregacji, obecnie niezagospodarowane i trafiające do odpadów zmieszanych,
  • wszelkie odpady biodegradowalne z restauracji, hoteli, stołówek i innych obiektów zbiorowego żywienia
  • wszelkie odpady biodegradowalne z przemysłu spożywczego, zakładów przetwórstwa mięsnego, mleczarni itp.
  • wszelkie odpady zielone zebrane z terenów miejskich i odebrane z gospodarstw indywidualnych
  • wszelkie odpady biodegradowalne z rolnictwa i hodowli zwierząt
  • wszelkie odpady biodegradowalne z sadownictwa.

Możliwość wypełnienia ankiety znajdziecie tuta:  https://www.pec.gliwice.pl/strefa-klienta/ruszyly-prace-koncepcyjne-niskoemisyjnej-biogazowni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button