Media lokalne

Bublowy pomiar prędkości

Od dłuższego już czasu na drodze krajowej nr 78 pomiędzy Rybnikiem, a Gliwicami funkcjonuje odcinkowy pomiar prędkości. Okazuje się, że zamiast gwarantować bezpieczeństwo gwarantuje raczej masę kłopotów urzędnikom.

Umocowanie prawne odcinkowego pomiaru prędkości jest co najmniej wątpliwe – mówi prawnik Tomasz Parol z serwisu anuluj-mandat. Na swoim blogu napisał: „Gdyby przyjąć, że dane wykroczenie nie jest tzw. czynem zabronionym rozciągniętym w czasie to trzeba skonkretyzować moment w którym wykroczenie zostało popełnione, co przy odcinkowym pomiarze prędkości nie jest możliwe. W sytuacji, gdy przyjmiemy jednak, że wykroczenie było czynem rozciągniętym w czasie to należałoby określić moment zakończenia czynu zabronionego. Taki pogląd wyraził SN w postanowieniu z dnia 27.09.2011 – sygn. akt III KK 89/11. Organy nie mają uprawnień aby sądzić, że wykroczenie zostało popełnione na całym odcinku, bowiem jak już słusznie zauważono – można jechać ze zmienną prędkością tj. kawałek 40km/h, inny odcinek 100km/h i de facto, w świetle przepisów możemy w ten sposób popełnić wykroczenia (na danym odcinku) kilkakrotnie. Wątpliwości rodzi też to, że nie ma regulacji, które pozwoliłyby na aż takie rozszerzenie miejsca popełnienia wykroczenia (np. odcinki długie powyżej 20km)”.

Odcinkowy pomiar prędkości między Rybnikiem a Gliwicami aż tak długi nie jest, ale i tak wątpliwości jest sporo.

Trudność w ustaleniu precyzyjnego czasu i miejsca popełnienia wykroczenia powinna być fundamentalną przeszkodą eliminującą możliwość ustalenia sprawcy – mówi dalej Tomasz Parol – a więc ukarania kogokolwiek czy wniesienia przeciwko niemu sprawy do sądu. Wszystko to powoduje, że „odcinkowe mierzenie prędkości” z założenia jest zagadnieniem tak wysoce problematycznym prawnie, niepodpartym precyzyjnymi regulacjami, że obwiniony w cywilizowanym państwie powinien być przez sąd uniewinniony.

Czy kierowcy Waszym zdaniem powinni wkraczać na drogę sądową? Piszcie w komentarzach.

2 Comments

  1. Tam jest jeszcze inny problem z tym odcinkiem – niezależnie od kwestii prawnych, widząc odcinkowy pomiar masa kierowców zwalnia tam do 70 km/h tamując ruch…. jest tam normalny teren niezabudowany z dopuszczalną 90, a sens tego pomiaru związany był z tym, że niektórzy cieli tam odlecieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button