InwestycjeJawność

Budowa 100-metrowych wieżowców w Gliwicach. Co na to mieszkańcy?

W centrum Gliwic mogą powstać 100-metrowe wieżowce. Przyjęcie nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego okolic ulicy Piwnej przegłosowali jednogłośnie obecni radni na grudniowej sesji Rady Miejskiej.

Na terenie pomiędzy ulicami Jagiellońską i Piwną Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza już budowę czterech wieżowców 100-metrowych, jednego wieżowca 80-metrowego i czterech po 60 metrów. Jeszcze w zeszłorocznym projekcie MPZP najwyższe dopuszczalne budynki miały mieć 45 metrów wysokości. Dla porównania radiostacja gliwicka ma 111 metrów wysokości.

Nowa dzielnica ma przyciągnąć potencjalnych inwestorów. Teren w przeszłości zajmowała Huta Gliwice zlikwidowana w 2000 roku. Obecnie na działce od strony ulicy Piwnej realizowana jest budowa biurowców DL Invest, które mają być ukończone w drugiej połowie przyszłego roku. Przyjęcie nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego okolic ulicy Piwnej przegłosowali jednogłośnie obecni radni na grudniowej sesji Rady Miejskiej.

Pan Piotr, 46 l.

Bardzo dobry pomysł, miasto powinno się rozwijać i przyciągać inwestorów biurowych. Mamy już rozwinięte Katowice, w Gliwicach taki punkt również się przyda. Po pierwsze praca a po drugie może jakaś restauracja na samym szczycie? Ładny widok by był.

Pani Maria, 72 l.

Centrum miasta powinno zostać odnowione. Po co dokładają budynków, kiedy te stare, zabytkowe kamienice się sypią?

Pani Anna, 38 l.

Nie mam pojęcia, jak działa w Gliwicach plan zagospodarowania przestrzennego. Moim zdaniem przy kamienicach to nie będzie wyglądać dobrze i nie wiem, po co kolejne budynki w centrum.

Pan Krzysztof, 17 l.

Czy ja wiem, czy [nowy budynek] jest potrzebny? Wszyscy moi znajomi pracują teraz na Home Office

Pan Władysław, 66 l.

Interesy. Dobrze, będą może nowe miejsca pracy.

Temat został również poruszony na stronach łączących aktywistów z miasta. Tam pojawiają się jednoznacznie negatywne komentarze.

To pokazuje, ze przy obecnych wladzach Gliwic oczy trzeba mieć wszedzie, a reke trzeba trzymać na pulsie.[…]

W grupie budowę porównuje się nawet do głośnej sprawy betonowego kolosalnego hotelu, który został wybudowany na brzegu Bałtyku. Poruszany jest również temat zabytkowych obiektów po hucie, które zostały wyburzone. Łączna powierzchnia omawianego terenu wynosi 13,2 ha. Przyjęty przez radnych plan trzykrotnie wykładany był do publicznego wglądu. Łącznie zgłoszonych zostało pięć uwag. Z całością uchwały można zapoznać się tutaj. Ostatnią Sesję Rady Miasta można obejrzeć tutaj.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button