InwestycjeŻycie Miasta

Budowa parkingu przy Instytucie Onkologii dobiega końca

Od listopada trwają prace budowalne związane z budową wielopoziomowego parkingu przy Instytucie Onkologii w Gliwicach. W miejscu, w którym trzeba było nieźle się nakombinować by zaparkować samochód, pojawi się ponad 800 nowych miejsc parkingowych. Czterokondygnacyjna konstrukcja zostanie już wkrótce oddana do użytku pacjentom.

Problem z zaparkowaniem przy Instytucie Onkologii w Gliwicach był powszechnie znany. Osoby udające się do tej placówki podczas i tak stresujących wizyt związanych z chorobą musiały stresować się dodatkowo tym, gdzie zostawić swoje auto. Na całe szczęście wszystko ulegnie już wkrótce zmianie za sprawą nowego czterokondygnacyjnego parkingu o łącznej powierzchni około 20 tys. metrów kwadratowych.

– Bryła parkingu przykuwa uwagę. Na elewacji budynku zastosowano dekoracyjne panele, wykonane z koryt kablowych. Dzięki temu zabiegowi budynek, pomimo swojej dużej powierzchni, nie przytłacza. Jeszcze efektowniej obiekt prezentuje się nocą, dzięki specjalnemu systemowi sterowania oświetleniem budynku, które jest włączane, gdy czujka wykryje ruch na danej kondygnacji. To sprawia, że z zewnątrz nawet co kilka sekund pewne fragmenty parkingu są podświetlane, a inne gasną. – możemy przeczytać w komunikacie na stronie gliwickiego magistratu.

Budowa parkingu rozpoczęła się w listopadzie i była odpowiedzią na ogromne problemy związane z brakiem miejsc parkingowych przy obiekcie, który odwiedzają pacjenci z całego województwa śląskiego, a także spoza jego granic. Nowoczesny obiekt będzie wyposażony w wiele udogodnień, takich jak chociażby specjalne miejsca dla osób z niepełnosprawnościami. Przygotowane zostaną również stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Łączny koszt tej inwestycji opiewa na kwotę 24,2 mln złotych. Szybka realizacja prac budowlanych była możliwa dzięki zastosowaniu prefabrykatów, czyli przygotowanych wcześniej żelbetowych elementów konstrukcyjnych. Generalnym wykonawcą jest Grupa NDI.

Przypomnijmy, że termin odbioru prac jest opóźniony, ponieważ początkowo zaplanowany był na lipiec tego roku, a następnie na połowę sierpnia. Na ten moment nie jest podana ostateczna data oficjalnego zakończenia inwestycji.

fot. materiały prasowe NDI Group

Źródło: UM Gliwice

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button