Inwestycje

Ciepło i prąd popłyną wprost z Centralnej Oczyszczalni Ścieków

Na pozór futurystyczna wizja uzyskiwania ciepła i prądu z oczyszczalni ścieków zostanie zrealizowana w Gliwicach. Wszystko to za sprawą porozumienia Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. Miejskie spółki od teraz będą działać razem w wspólnym celu.

Porozumienie ma zapoczątkować projekt „Dekarbonizacji gliwickiego systemu ciepłowniczego przez wykorzystanie energii ścieków komunalnych”. Natomiast głównym efektem tej współpracy ma być odzyskanie ciepła z oczyszczonych ścieków, a następnie wyprodukowanie z tego energii elektrycznej i przekazanie jej do użytku. Tego typu rozwiązanie nie tylko będzie sporą oszczędnością, ponieważ wytworzony energia będzie darmowa ale także, a może nawet przede wszystkim, będzie to rozwiązanie niesamowicie proekologiczne.

Instalacja, która ma posłużyć do tego procesu powstanie najprawdopodobniej do 2025 roku na terenie oczyszczalni ścieków w Gliwicach. Instalacji towarzyszyć ma pełna infrastruktura przesyłowa. „Od strony technicznej – w pewnym uproszczeniu – polega to na zainstalowaniu pomp ciepła, które zasilane będą ciepłem powstającym podczas oczyszczania ścieków komunalnych. Całe odzyskane ciepło skierowane zostanie do miejskiej sieci ciepłowniczej.”- możemy przeczytać w komunikacie UM Gliwice.

Według zapewnień rocznie w ten sposób można by wyprodukować tyle ciepła, do którego produkcji zużyte zostałoby 20 tysięcy ton węgla. Jeżeli chodzi o finanse miasto na tym projekcie zaoszczędzi do 15 milionów złotych rocznie, przy obowiązujących stawkach wynikających z emisji CO2..  Współpraca obu spółek na pewno jest czymś, co może przynieść krok w stronę stania się miastem niskoemisyjnym. „Odzyskamy cenne ciepło i będziemy je wykorzystywać również na nasze potrzeby, zmniejszając koszty własne spółki. Już dzisiaj wykorzystujemy energię z biogazu, zamieniając ją w energię elektryczną. Ogromne znaczenie ma dla nas aspekt proekologiczny i wpływ wszystkich tych działań na otaczające nas środowisko naturalne” – podkreśla prezes PWiK Gliwice, Adam Ciekański.

Miejmy nadzieje, że jest to dobry prognostyk do stawiania na rozwiązania proekologiczne przez magistrat oraz na innowacyjność, gdyż w tym projekcie jej nie brakuje. Oszczędność wpłynie nie tylko pozytywnie na środowisko, ponieważ nie zostanie spalone 20 tysięcy ton węgla w skali roku, ale też odetchną może nasze portfele.   

Źródło: PWiK Gliwice

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button