Media lokalneŻycie Miasta

„Ciś na kole jak urzędnik” – kolejna odsłona rybnickiej akcji

Pracownicy Urzędu Miasta w Rybniku ponownie będą zachęcać mieszkańców do tego, by w ciepłe dni przesiedli się na rowery podczas podróży do pracy. By wzmocnić te sugestie pracownicy rybnickiego magistratu sami wybiorą właśnie taką formę transportu i do pracy w ostatnie piątki miesiąca dojeżdżać będą na „kole” lub innej formie aktywnego dojazdu.

Akcja ma być kontynuacją rozpoczętych w 2017 roku działań, kiedy magistrat zakupił kilka rowerów, które wciąż są wykorzystywane przez pracowników miejskiej pracowni urbanistycznej.  Od tego czasu wiele się zmieniło. Wielu urzędników, łącznie z prezydentem, porusza się na rowerze, nie tylko rekreacyjnie, ale również w czasie wykonywania swoich codziennych obowiązków służbowych. Chciałbym, aby akcja poszerzyła grono osób korzystających z roweru jako środka codziennego transportu”mówi Łukasz Karbowiński, rybnicki oficer rowerowy.

Rybnicki magistrat przekonuje, iż urzędnicy regularnie załatwiają swoje służbowe sprawy przemieszczając się po mieście rowerem. Robi tak chociażby Artur Gliwicki, pełniący funkcję dyrektora Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Natomiast dyrektor Zarządu Transportu Zbiorowego do pracy ma jeździć hulajnogą. Podczas codziennych obowiązków rowerów używają także gońcy rybnickiego urzędu oraz pracownicy administracyjni Rybnickich Służb Komunalnych.

Do głównych założeń tej akcji zalicza się zaangażowanie pracowników magistratu oraz miejskich jednostek w idee pozostawienia samochodu pod domem, gdy dopisuje pogoda. Taki przykład idący z góry może zachęcić resztę mieszkańców Rybnika, który ma ogromny problem ze smogiem do tego, by korzystać jak najmniej z prywatnych samochodów w dojazdach do pracy, jeśli nie jest to potrzebne. Do pozytywów płynących wprost w nasze środowisko, taka zmiana może również wpłynąć pozytywnie na zdrowie, ponieważ poranna przejażdżka na rowerze będzie lepsza niż kawa.

Czy władze Gliwic też powinny dać taki przykład i wypromować taką akcję? Niewątpliwie byłoby to mile widziane, ponieważ niejednokrotnie podkreślają, iż infrastruktura rowerowa w Gliwicach jest na bardzo wysokim poziomie. Czekamy na ruch ze strony gliwickiego magistratu i poruszenie w sezonie letnim tego tematu!

Źródło: UM Rybnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button