Kultura

Cmentarz na Piaskach

Praktycznie wszystkie cmentarze żydowskie w Polsce uległy w różnym stopniu destrukcji. Najstarszy Gliwicki cmentarz żydowski również jest nadgryziony zębem czasu. Młodzi gliwiczanie chcą go posprzątać!

Praktycznie wszystkie cmentarze żydowskie w Polsce uległy w różnym stopniu destrukcji, będącej efektem działań:
– Niemców podczas drugiej wojny światowej,
– powojennych władz, które nie pozwoliły nielicznym po 1945 r. organizacjom żydowskim na odzyskanie cmentarzy, nie otoczyły ich ochroną, a w setkach przypadków doprowadziły do ich dalszego niszczenia i zabudowywania,
– okolicznej ludności, przy czym proces ten zaczął się już podczas wojny i jest kontynuowany do dziś,
– prywatnych przedsiębiorców, dla których cmentarze stały się terenami inwestycyjnymi.

Najstarszym zachowanym zabytkiem kultury żydowskiej w Gliwicach jest cmentarz wyznaniowy przy ulicy Na Piasku. Został on założony w 1815 roku.

Materiałem, z jakiego najczęściej wykonano większość płyt nagrobnych, jest szary piaskowiec nazywany przez Żydów “płaczącym kamieniem”. Materiał ten jest słabo odporny na śląskie warunki atmosferyczne, czego efektem są zniszczenia widoczne w postaci przebarwień oraz popękań.

Do dzisiejszego dnia na terenie cmentarza zachowało się ok. 700 nagrobków. Najstarszy z nich należy do Berl Cecilii (Zulka), córki Natana (04.04.1733 – 07.08.1816). Najbardziej okazały jest stojący przy głównej alei cmentarnej grobowiec rodziny gliwickiego przemysłowca Bendixa Meyera (26.06.1846 – 26.06.1900). Został on wybudowany w formie wolnostojącej kaplicy, wzniesionej w stylu neoklasycystycznym. Kaplica jest zwieńczona w swoich szczytowych narożach wazami przykrytymi kirem.

Cmentarz jest zaniedbany, między grobami rozrzucone są plastikowe pojemniczki, rozbite butelki i puszki. Od dawna nikt się nim nie interesuje. Sytuację te postanowili odmienić młodzi gliwiczanie, którzy postanowili posprzątać zabytek.

Gdzie?
ulica Na Piasku, 44-100 Gliwice, Polska
Kiedy?
Pierwsze sprzątanie odbędzie się w najbliższą niedzielę 12.09.2021
O której?
10:00
Mężczyźni proszeni są o zabranie ze sobą nakryć głowy

Sprawdź więcej informacji: tutaj

Będzie potrzebna Twoja pomoc!

Ada Duda

Ten tekst powstał dzięki finansowaniu z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Nasz projekt dobiega końca. Jeśli chcesz umożliwić nam funkcjonowanie w 2022 roku, wesprzyj portal wpłatą na cele statutowe. Możesz zrobić to za pomocą szybkich płatności internetowych za pośrednictwem naszej strony: https://gliwiceodnowa.pl/wesprzyjnas/. Dziękujemy za każdą przekazaną kwotę!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button