Kultura

Co jutro zobaczysz za swoim oknem?

W piątek 03.09.2021 na rynku gliwickim i w galerii Stacji Artystycznej Rynek mieszkańcy z Gliwic i nie tylko mogli uczestniczyć w wernisażu wystawy “Mój widok z okna”.

Grupowa wystawa fotografii i malarstwa “Mój widok z okna — zielone Gliwice w oczach mieszkańców”przedstawia symbolicznie zielone miejsca Gliwic, do których mamy blisko. To miejsca, które cieszą nasze oczy na codziennych spacerach, do których udajemy się wypocząć i o które jesteśmy skłonni walczyć.

Kuratorka wystawy, Jolanta Zygmunt-Więzik podkreśla, że celem wystawy było przedstawienie zielonych okolic całego terenu Gliwic, z podkreśleniem ich wyjątkowości. Tereny, mimo zróżnicowanych widoków oferują mieszkańcom Gliwic uniwersalną szansę na odpoczynek i relaks na łonie natury. Zdjęcia pozwalają także podejrzeć zaobserwowane zróżnicowane zjawiska atmosferyczne, a także poznać różne zwierzęta obecne na terenach.

Dzięki siedmiu autorom 25 fotografii: Wojciechowi Kostowskiemu, Jolancie Zygmunt-Więzik, Blance Czekalskiej, Gabrieli Szewiole, Piotrowi Czekalskiemu, Marcinowi Baranowskiemu i Przemysławowi Wiktorczykowi oraz malarce Elżbiecie Porańskiej będziemy mogli w galerii Stacji Artystycznej Rynek (Gliwice, Rynek 4-5) przespacerować się po urokliwych, zielonych, często dziewiczych, terenach naszego miasta, mniej lub bardziej znanych. m.in. Wilczych Dołach, Łabędach, Ligocie Zabrskiej. Jedno jest pewne to tereny warte zobaczenia i zachowania dla mieszkańców Gliwic.

W ramach wystawy, 08.09.2021 (środa) o godz. 17:00, odbędą się w galerii SAR bezpłatne 3-godzinne warsztaty malarskie pt. „Mój widok z okna” skierowane do każdego, kto chciałby sprawdzić się w roli malarza, tak dzieci, jak i dorosłych. Poprowadzi je malarka Elżbieta Porańska. Głównym tematem jest widok z okna, a ściślej zielone elementy krajobrazu Gliwic (drzewa, kwiaty, trawy). Uczestnicy będą malować przy użyciu narzędzi tradycyjnych oraz różnych przedmiotów domowego użytku. Każdy otrzyma narzędzia, farby, dokładne instrukcje i pomoc przy tworzeniu swojego obrazu i będzie mógł zabrać swoje dzieło do domu. Będzie też możliwość zaprezentowania tych prac na finisażu wystawy 14.09.2021. Uczestnictwo w warsztatach wymaga wcześniejszego imiennego zgłoszenia w Stacji Artystycznej Rynek, ponieważ ilość miejsc jest ograniczona.

W trakcie wyjątkowego wernisażu odbył się panel dyskusyjny o wartości zieleni w Gliwicach, wadze aktywności mieszkańców i zrównoważonym rozwoju gospodarczym. Został też poruszony temat stworzenia parku naturalistycznego na Wilczych Dolach z wykorzystaniem naturalnej retencji tego obszaru. W panelu dyskusyjnym brali udział: Aleksander Krajewski — architekt i aktywista z Fundacji Napraw Sobie Miasto, Wojciech Kostowski ze Stowarzyszenia Zdrowe Miasto, pedagog akademicki i radny Rady Dzielnicy Wójtowa Wieś a koordynował ten panel Wojciech Nurek.

Część plenerową wernisażu zakończyło spontaniczne odśpiewanie przez wszystkich zebranych utworu “Opadły mgły i miasto ze snu się budzi” z repertuaru Starego Dobrego Małżeństwa przy akompaniamencie gitary zainicjowane przez Justynę Dziumę.

Ekspozycja wystawy będzie dostępna do 14.09.2021 w godzinach urzędowania Stacji Artystycznej Rynek. Przy odrobinie szczęścia możecie spotkać na wystawie autorów prezentowanych fotografii

W przyszłym tygodniu na grupie Ratujmy Wilcze Doły! rozpoczną się aukcje prac wystawowych, o czym będziemy Państwa szczegółowo informować.

Ada Duda

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button