Inwestycje

Coraz bliżej finału budowy Centrum Przesiadkowego

Jesteśmy już o krok od finalnego efektu i tego, że Gliwice zyskają potężne Centrum Przesiadkowe. To co mogliśmy jakiś czas temu widzieć na wizualizacjach staje się faktem i można to już zobaczyć na własne oczy przechadzając się w okolicach dworca.

Rozpoczęta kilkanaście miesięcy temu ogromna inwestycja, która stanie się komunikacyjnym sercem Gliwic, jest już na jednym z ostatnich etapów. Będzie to nie tylko wizytówka Gliwic dla osób przyjeżdżających do miasta, ale przede wszystkim ogromne ułatwienie dla mieszkańców. Swego rodzaju połączenie transportu kolejowego z autobusowym z jednoczesnym scentralizowaniem ich do jednego miejsca będzie niesamowitą oszczędnością czasu.

Centrum Przesiadkowe składać się będzie z kilku budynków, które w większości są już na ukończeniu. Dach okrywający całość jest gotowy i z „lotu ptaka” widać w pełnej okazałości charakterystyczne fale. Montowane jest nagłośnienie oraz kamery, które zadbają o bezpieczeństwo podróżnych i samego dworca. Zakończono już natomiast prace związane z montażem oświetlenia, lecz trwają ostatnie pomiary. Co istotne część potrzebnej energii elektrycznej będzie pobierana z paneli fotowoltaicznych.

W głównym budynku większość instalacji i urządzeń jest już zamontowana.  – Ekipy w zasadzie zamknęły etap prac wykończeniowych (w tym montaż fasady szklanej) – z wyłączeniem prac malarskich, które są obecnie prowadzone na poziomie parteru i piwnicy. W poszczególnych pomieszczeniach montowane są meble wraz z wyposażeniem. Jeden z istotniejszych elementów budynku głównego – dźwig windy – przeszedł już odbiory Urzędu Dozoru Technicznego. – podaje gliwicki magistrat.

W budynku pomocniczym, podobnie jak w głównym, zakończono wszelki prace wykończeniowe oraz montaż, pozostały próby oraz rozruchy wszelkich instalacji. Jeżeli chodzi natomiast o tunel podziemny, to trwają procedury odbiorowe, które doprowadzą do zakończenia prac z nim związanych.

Prace przeprowadzono również przy wewnętrznym układzie drogowym W lipcu, pod „falami” zadaszeń, wykonawca rozpoczął budowę jezdni manewrowych, a na peronach zamontował fundamenty pod system dynamicznej informacji pasażerskiej. Obecnie prowadzone są prace wykończeniowe przy nawierzchni z granitu. Część jezdni północnej oraz parking przeznaczony pod postój autobusów zostały przykryte masą bitumiczną. Od dłuższego czasu toczą się też intensywne roboty brukarskie w ciągu ulic Toszeckiej, Składowej oraz na terenie Centrum Przesiadkowego. – czytamy w komunikacie UM Gliwice.

Budynek dawnej Huty Szkła przy ul. Toszeckiej 2b oraz zabytkowa wieża ciśnień także zyskały nowe życie i jest to naprawdę godne pochwały. Mieszkańcy mają jednak pewne wątpliwości co tego, jak prezentował się będzie plac przed Centrum Przesiadkowym. Gliwiczanie zarzucają zbyt dużą ilość kostki brukowej, przy jednoczesnej małej ilości nasadzeń w jego okolicach. To jednak są rzeczy, które da się naprawić, a do prawdziwego testowania przez gliwiczan przecież dopiero dojdzie. Miejmy nadzieje, że włodarze będą skorzy do uwzględnienia ich sugestii.

Przypomnijmy, że zakończenie prac budowlanych przewidziane jest na koniec sierpnia 2022 r., a oddanie Centrum Przesiadkowego do użytku najprawdopodobniej nastąpi z początkiem 2023 r. Łączny koszt inwestycji to 183,9 mln zł, z czego 70 % to środki unijne.

Źródło: UM Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button