Media lokalneŻycie Miasta

Cyberbezpieczeństwo wyzwaniem XXI wieku

Dlaczego fake newsy są takie niebezpieczne? Po co aplikacjom nasze dane osobiste? Jak uchronić się przed utratą konta w serwisie społecznościowym?

Odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania, związane z cyberbezpieczeństwem mogli uzyskać dziś uczestnicy konferencji Internetsafety. Spotkanie zorganizowane zostało na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Zainaugurowała je Dominika Paliczka z Klastra Innowacji Społecznych – koordynatorka omawianej inicjatywy:

InternetSafety w liczbach to 3002 przeszkolonych osób, 227 przeprowadzonych warsztatów i 900 godzin szkoleniowych. 

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. uczniowie z III Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Chorzowie, Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Gliwicach, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Meritum w Siemianowicach Śląskich oraz studenci z UE w Katowicach. 

Przygotowano wiele atrakcji – można było sprawdzić poziom swojej prywatności, czy też zrobić sobie zdjęcie na specjalnie przygotowanej ściance. Przede wszystkim zaś, zgromadzeni mogli nabyć fachową wiedzę dotyczącą tego, jak pozostać bezpiecznym w sieci. Na wagę złota pozostają praktyczne wskazówki – jak zgłosić treści na Instagramie, jak chronić swoje konto przed kradzieżą danych? O z kolei tym przeczytamy w cyberporadniku.  

Pierwszy wykład przedstawił Maciej Szostak – koordynator RODM w Katowicach, Dyrektor Generalny New Europe Foundation. To właśnie NEF, poprzez realizację programu Fake News Academy na co dzień walczy z dezinformacją w sieci. Ekspert wyjaśnił kluczowe pojęcia związane z tym problemem takie jak cyberatak czy cyberterroryzm. Przybliżył również rzeczywiste sytuacje, kiedy dezinformacja czyniła swój triumf w przeszłości. Pewne mechanizmy pozostają bowiem niezmienne:

Nie mamy co do tego wątpliwości, że w dobie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, dezinformacja stała się bronią. To, co widzimy w mediach społecznościowych często jest elementem rywalizacji pomiędzy Zachodem, a Federacją Rosyjską.

O Exatelu opowiedział zaś jego przedstawiciel – Łukasz Bonczek. Firma jest polskim operatorem telekomunikacyjnym i dostawcą usług cyberbezpieczeństwa. To właśnie dzięki niej możliwa jest m.in. komunikacja pomiędzy placówkami urzędowymi czy wojskowymi na terenie naszego kraju. Wspiera ona bowiem sektor publiczny poprzez sieci OST112, gov.net i MIL.net. Uczestnicy w przeprowadzanej dyskusji zapytali m.in o to, jak często zdarzają się poważne awarie systemów i jak firma sobie z nimi radzi. Studentów stojących na początku swojej drogi zawodowej, zaciekawił również proces rekrutacyjny w branży IT o specjalności cyberbezpieczeństwa.

Ostatni z gości dr Stanisław Drosio – ekspert rządowego centrum bezpieczeństwa, z firmy Zdalnyadmin.pl, opowiedział o realnych konsekwencjach z zakresu cyberbezpieczeństwa:

cyberbezpieczeństwo to wszystko, co może spowodować, że nasze dane, urządzenia, wiedza, umiejętności, zdjęcia i cokolwiek co nas otacza i jest naszą strefą komfortu, zostanie przez kogoś ujawnione. 

Zwrócił uwagę na to, że według badań, największym zagrożeniem dla przedsiębiorcy jest wzbudzenie paniki wśród swoich pracowników. Powoduje to bowiem, że zakład wolniej pracuje, a biznes staje się nieopłacalny. Panika ta często wynikać może właśnie z dezinformacji, w ten sposób powstaje błędne koło. By temu zapobiegać, należy wprowadzić nowoczesne rozwiązania. Już dziś przykładowo trwają prace nad próbą nauki algorytmów rozpoznawania nieprawdziwych treści “z urzędu”. 

Postęp technologiczny, który ułatwia nam życie, może również doprowadzić do wielu nieciekawych konsekwencji. Przede wszystkim, to my sami, własnym działaniem mamy największy wpływ na to, by nie dać się złapać… w sieci. 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button