Polityka lokalna

Czekacie na Miejski Autobus Szynowy? Możecie się nie doczekać

Urząd oficjalnie poinformował o odstąpieniu od pomysłu utworzenia Miejskiego Autobusu Szynowego. W zamian zaangażował się w projekt “Kolei Metropolitalnych”.

Pomysł Miejskiego Autobusu Szynowego sięga pierwszej dekady XXI wieku. Już w 2009 roku, przy okazji likwidacji sieci tramwajowej w mieście, informowano o możliwości wprowadzenia takiego kompleksowego rozwiązania – trasa miała liczyć około 16 km i przebiegać od Sośnicy do Pyskowic, obsługując przystanki w Śródmieściu, na Koperniku i w Łabędach. Powstało nawet studium wykonalności inwestycji za 150 tys. zł. Urzędnicy chcieli pozyskać środki unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, który kładł nacisk na połączenia szynowe. Na realizację inwestycji zaplanowano 200 mln zł w prognozie finansowej Miasta Gliwice na 2017 rok.

O sprawie przypomniał radny Marin Kiełpiński. W interpelacji poprosił o przedstawienie dalszych planów miasta w tym zakresie. – Miasto odstąpiło od realizacji tej inwestycji. – odpowiedziała Mariola Pendziałek, Naczelnik Wydziału Usług Komunalnych. – Nie mniej jednak wyjaśniamy, iż w zamian wspólnie z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią realizujemy projekt Kolei Metropolitalnych. Obecnie na zlecenie GZM przygotowywany jest dokument„Wstępne Studium Wykonalności Kolei Metropolitalnej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii”. Studium ma zidentyfikować potrzeby przewozowe, dać odpowiedź min.jak mogą przebiegać poszczególne trasy i gdzie powinny zostać zlokalizowane nowe przystanki kolejowe.

W dalszej części odpowiedzi dowiadujemy się jakie są aktualne działania Miasta Gliwice w zakresie szynowej komunikacji publicznej: – W realizacji jest także budowa przystanku kolejowego „Gliwice – Kopernik”w rejonie ulicy Perseusza,oraz przebudowa przystanku kolejowego „Gliwice – Łabędy ”. W obrębie obu przystanków Miasto wybuduje infrastrukturę miejską tzw. centrum przesiadkowe. Informujemy również, iż Miasto Gliwice przystąpiło do “Programu uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej + do 2028 roku” w którym złożono wniosek o budowę przystanku kolejowego “Gliwice Bema”. Mamy nadzieje, że zrealizowanie w/w inwestycji pozwoli na usprawnienie komunikacji publicznej poprzez integrację i wykorzystanie systemu kolejowego – informuje Naczelnik Wydziału Usług Komunalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button