Polityka lokalna

Cztery petycje do prezydenta

W minionym roku gliwiczanie skierowali do Prezydenta Miasta Gliwice cztery petycje. Czego dotyczyły i jak zostały rozpatrzone?

W lutym 2020 roku grupa mieszkańców złożyła petycję w sprawie cofnięcia zezwolenia na działalność firmy składającej odpady przy cmentarzu, na ul. Cmentarnej w Gliwicach oraz likwidację składowiska odpadów (zobaczcie nasz materiał wideo o składowisku: Tykająca bomba przy cmentarnej). Petycję podpisało 2988 osób. Z uwagi na uwarunkowania prawne, petycja nie została uwzględniona.

Kolejną petycją, złożoną w drugiej połowie roku (lipiec) było pismo mieszkańców Dzielnicy Sikornik w sprawie przywrócenia rekreacyjnego charakteru działki nr 636 zlokalizowanej między ulicami Bekasa i Pliszki. W czerwcu spółdzielnia mieszkaniowa Sikornik zlikwidowała istniejące tam urządzenia placu zabaw, a działka zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gliwice przeznaczona została pod zabudowę mieszkaniową.

“Zdajemy sobie sprawę, że z chwilą sprzedaży lub dzierżawy tej działki w celach budowlanych, zostaną wycięte drzewa i teren zupełnie straci dotychczasowy charakter. Chcemy, aby działka 636 znów stanowiła teren zielny. Prosimy, aby wskazane miejsce w dalszym ciągu wykorzystywano w celach relaksu, odpoczynku, zabawy i integracji społecznej, dostosowanych do potrzeb Mieszkańców.” – pisali w petycji mieszkańcy.

Wniosek podpisały 244 osoby. Urzędnicy potraktowali petycję jako wniosek o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i korekty przeznaczenia działki. MZUK zamontował 6 ławek, odmówiono jednak przywrócenia urządzeń rekreacyjnych dla dzieci.

Trzecia petycja to pismo Stowarzyszenia Młodzi Aktywni Gliwice, w którym wnioskodawcy prosili o modernizację budynków sanitarnych Kąpieliska Leśnego. Choć oficjalnie petycja została oznaczona jako uwzględniona z uwagi na zbieżność z planami modernizacyjnymi Miasta, jednak podstawowy wniosek petycji został odrzucony a stan budynków sanitarnych uznany za zadowalający.

Ostatnia zgłoszona w 2020 roku i zarazem najgłośniejsza petycja mieszkańców dotyczyła zbiornika retencyjnego na Wilczych Dołach (więcej o konflikcie na linii mieszkańcy-magistrat: LINK). Była to bezprecedensowa sytuacja, gdy ponad 10 000 mieszkańców miasta podpisało petycję do prezydenta i rady miasta z prośbą o wstrzymanie inwestycji i rewizję projektu pod kątem wielkości zbiornika. “Dialog” ze stroną społeczną był długi i burzliwy, ostatecznie petycja w oparach skandalu została odrzucona, choć na stronie urzędu widnieje inna informacja (Wysłano pismo do wnioskodawców w celu uzupełnienia braków formalnych. Wnioskodawcy uzupełnili braki formalne w dniu 14.10.2020 r).

Wilcze doły” znikają. Budowa obwodnicy to też koniec tego urokliwego  miejsca (galeria) – 24GLIWICE – Portal Gliwice | codziennie nowe informacje
zdjęcie: 24gliwice.pl

Ciekawe, jakie petycje przyniesie nam 2021 rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button