Kawiarnia ObywatelskaKulturaŻycie Miasta

Czy trzeba być radykalnym, sadząc kwiaty? Kawiarnia Obywatelska

Gdy cały świat panikował lub nudził się, pozbawiony dostępu do social mediów, w siedzibie redakcji Gliwice OdNowa odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Kawiarnia Obywatelska. W tym tygodniu prowadzącym był Paweł Harlender, aktywista i organizator wielu inicjatyw ekologicznych.

Na dyskusji spotkali się mieszkańcy miasta i aktywiści, zainteresowani tematem zieleni w mieście. Prowadzący odpowiadał na pytania związane z praktycznymi i prawnymi aspektami nasadzeń. Omawiano zarówno, jak powinno odbywać się zazielenianie miasta oraz o co należy zadbać, sadząc drzewa. Obecni dowiedzieli się, do czego służą rury wystające z ziemi przy nowo nasadzonych drzewach oraz jak powinno się prawidłowo używać worków do nawadniania typu treegator, aby nie zaszkodzić drzewu. Poruszono również tematy związane z działalnością miasta w tym obszarze, jednostkami odpowiedzialnymi za dbanie o zieleń w Gliwicach, aktywizacją społeczeństwa oraz potrzebą otwarcia terenów zielonych dla wszystkich.

Tematem, który wzbudził ogromne emocje zebranych, były społeczne ogrody, których tworzeniem między innymi zajmuje się Paweł Harlender. Jak mówił sam prowadzący: Ogród to tylko pretekst do spotkania. Jeden z uczestników zauważył nawet, że wielu z nas nie lubi swoich sąsiadów, ponieważ najzwyczajniej nie ma okazji ich poznać. Odpowiedzią na tę izolację w mieszkaniach wśród szarych ulic i bloków są właśnie ogrody społeczne, które nie tylko pozwalają zapomnieć o tęsknocie za zielenią i bliskim obcowaniem z naturą, ale także dają szansę na spotkanie z drugim człowiekiem.

O tym aspekcie swojej działalności Harlender mówił, że ogród społeczny musi być od mieszkańców i dla mieszkańców. Dlatego tak ważne jest, aby pomysł na powstanie takiego miejsca pochodził od nich, aby brali oni udział w pracach na każdym etapie: projektowaniu i budowaniu. Dzięki temu uczestnicy projektu wiedzą, że to miejsce jest ich, mają satysfakcję z efektu i odwagę, by zwrócić uwagę komuś, kto może próbować zniszczyć ich pracę. Ponadto dzięki takim działaniom mieszkańcy poznają się, nabywają nową wiedzę i nowe umiejętności. Jednym z takich ogrodów, dzieło współpracy Pawła i mieszkańców Gliwic jest działka przy ulicy Ziemowita w Gliwicach, która zmieniła się z dzikiego nieużytku w prawdziwy ogród.

Finansowanie ogrodu wspólnotowego uzależnione jest od jego inicjatorów – fundusze na utrzymanie zielonego zakątka mogą pochodzić ze składek członków, zbiórek publicznych, budżetu organizacji, programów lokalnych czy konkursów. 

Uczestnicy Kawiarni mogli skorzystać z wiedzy i doświadczenia prowadzącego również w aspekcie pomysłów i obietnicy wsparcia podczas przyszłych lokalnych (a nawet międzynarodowych) inicjatyw. Usłyszeli również o planowanych przedsięwzięciach architekta, o których będziemy informować na bieżąco na wirtualnych łamach naszego portalu.

Paweł Harlender prowadzi liczne działania społecznościowe i wytwórcze. Buduje ogrody, meble miejskie, urządza przestrzenie. Z zawodu jest architektem krajobrazu, z pasji projektantem i aktywistą miejskim. Współtworzy wiele lokalnych inicjatyw w tym ogrody społecznościowe będące miejscem warsztatów o tematyce rękodzielniczej i ekologicznej. Wspólnie ze znajomymi powołał do życia stowarzyszenie OSOM Gliwice zajmujące się szeroko pojętym zrównoważonym rozwojem miast. Pawła możecie kojarzyć z takich akcji jak Zielone Gliwice, Żywa Ulica, Modelowe Podwórko, Plaża na starówce, MiastoMovie i wiele innych.

Na kolejne spotkania z cyklu zapraszamy każdego zainteresowanego tematami poprawy funkcjonowania naszego kochanego Miasta i tego, jakie działania podejmowane są na jego terenie. Chcemy w gronie zaangażowanych mieszkańców dyskutować o szansach i zagrożeniach. Przy każdym spotkaniu przewidziane jest sieciowanie organizacji i aktywistów. Informacje o spotkaniach będą publikowane na naszej stronie i profilu. Zapraszamy serdecznie!

Ada Duda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button