Brak kategoriiKultura

Czy uchodźcy z Ukrainy będą świętować Wielkanoc razem z nami?

Obchody świąt Wielkiej Nocy coraz bliżej, a ponieważ realia naszego życia w związku z wojną w Ukrainie, ciągle ulegają zmianom, warto wiedzieć gdzie i jak nasi prawosławni sąsiedzi mogą spędzić święta w naszym regionie. Oczywiście wiąże się to z jedyną w okolicy cerkwią, o której niedawno wspominaliśmy. 

Świątynia prawosławna w Sosnowcu pod wezwaniem świętych Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii początek celebracji planuje w sobotę 18 kwietnia, nabożeństwo będzie się odbywać przy zamkniętych drzwiach, wtedy też od godziny 9.45 do 13 możliwe jest wejście do cerkwi w grupach 5-osobowych, aby pomodlić się, przystąpić do Eucharystii, poświęcić koszyczek i postawić świeczkę. W niedzielę i poniedziałek na tych samych zasadach możliwe jest nawiedzenie świątyni, w Wielkanoc do 14, a poniedziałek do godziny 12. 

Podobnie jak u katolików, przygotowania do świętowania najważniejszej uroczystości zaczynają się czterdziestodniowym postem. W Kościele prawosławnym odpowiednikiem znanej nam Niedzieli Palmowej jest Niedziela Wybaczenia Win, podczas której duchowni i wierni nawzajem przebaczają sobie grzechy. Wielki Tydzień to czas, w którym prawosławni nie jedzą mięsa i nabiału, post ścisły obowiązuje jednak tylko w Wielki Piątek. 

Świętowanie Wielkiej Soboty jest bardzo podobne do katolickich tradycji. Wierni święcą koszyczki, które zawierają niemal wszystko to samo, co utarło się w polskiej kulturze. Dodatkowym elementem są baby wielkanocne i pascha — deser przygotowywany z twarogu lub mleka z wanilią i bakaliami. W nocy z soboty na niedzielę odprawiana jest uroczysta Jutrznia paschalna, Nabożeństwo zaczyna się od trzykrotnie okrążającej cerkiew procesji, natomiast kończy się namaszczeniem wiernych świętym olejem.

W Dzień Zmartwychwstania nabożeństwo trwa długo, kończy się nad ranem. Po nim wierni mogą już spożywać poświęcone pokarmy. Śniadanie wielkanocne jest uroczyste. Rodziny dzielą się jajkiem, symbolem życia i składają sobie życzenia.

Jak możemy zobaczyć, obchody święta Wielkiej Nocy prawosławnych nie szczególnie różnią się od naszych celebracji. Widzimy dokładnie, że więcej nas łączy, niż dzieli. W podcaście znajdziecie więcej ciekawostek, informacji i tradycji dotyczących obchodów tego ważnego czasu. 

W związku ze zbliżającym się świętem Wielkanocy, cała redakcja Gliwic OdNowa chciałaby życzyć Wam zdrowia, spokoju i radości dzielonej z rodziną w tych wyjątkowych dniach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button