Media lokalneŻycie Miasta

Czym jest Gliwicka Przystań 35?

Powstające w dzielnicy Szobiszowice miejsce ma być według planów magistratu wsparciem oraz schronieniem dla uchodźców z Ukrainy przebywających w Gliwicach. Jednak projekt, w który zaangażowało się wielu wolontariuszy zakłada długofalową pomoc.

Gliwicka Przystań 35 to projekt gliwickiego samorządu wspieranego przez wiele firm. Na jego potrzeby przeznaczony został trzypiętrowy budynek znajdujący się przy ul. Warszawskiej 35a, który kiedyś był Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną. Wyremontowany budynek ma stać się tymczasowym schronieniem dla blisko 100 osób przybywających zza naszej wschodniej granicy.  Gliwicka Przystań 35 to kolejny realny wymiar współpracy samorządu z biznesem. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu firm IKEA Katowice, Johnson Matthey, Mapei, AIUT, Radan powstało wyjątkowe miejsce, które przez najbliższy czas będzie domem dla naszych sąsiadów z Ukrainy, którzy uciekając przed wojną, trafili do Gliwic” – przekazuje prezydent Gliwic, Adam Neumann.

Obiekt po uspokojeniu się sytuacji w Ukrainie wykorzystywany ma być jako zaplecze socjalne dla najbardziej potrzebujących gliwiczan.  Aktualnie w Gliwickiej Przystani 35 prowadzone są prace budowlane. W pomieszczeniach malowane są ściany oraz aranżowane są wszelkie udogodnienia dla potrzebujących. Co najważniejsze wykonywane są one przez wolontariuszy oraz pracowników firm zaangażowanych w projekt. Jak deklaruje magistrat dzięki wsparciu przedsiębiorców w remoncie używane są wyłącznie materiały najwyżej jakości, a do malowania ścian używane są specjalistyczne maszyny przyśpieszające ten proces.

Zaangażowanie ze strony biznesu jest więc nie tylko finansowe i rzeczowe, ale także okazane realną pomocą osobową. Pracy było bardzo dużo, dlatego też każda para rąk jest na wagę złota. W budynku przy ul. Warszawskiej 35a do wyremontowania były trzy kondygnacje, na które składać się ma 30 pokojów. Pomieszczenia będą wyposażone i zaprojektowane przez katowicki oddział firmy IKEA, a jej przedstawiciele mają zadbać by wnętrza dawały potrzebującym osobom domowe ciepło. „W tym konkretnym przypadku chcemy stworzyć przede wszystkim bezpieczne miejsca i kreować przyjazne dla nowych lokatorów przestrzenie, które pozwolą im choć na moment odpocząć od traum, jakich doświadczyli. Chcemy dać im namiastkę domu – to nasz cel. Ta bezpieczna Przystań, którą wspólnie tworzymy, ma przy wsparciu samorządu gliwickiego i wolontariuszy dać obywatelom Ukrainy czas na zastanowienie się, jak zaadaptować się do nowej sytuacji i w spokoju zaplanować kolejne kroki– przekazuje w rozmowie z portalem UM Gliwice Pani Magdalena Krokowska-Wicher, która jest dyrektorem regionu IKEA Katowice.

Gliwicka Przystań 35a jest zatem wspólnym projektem samorządu z sektorem prywatnym, którego głównym założeniem ma być długofalowa pomoc  osobom będącym w ciężkiej sytuacji życiowej. Na ten moment na pewno w większości będą to uchodźcy, jednak ma ono służyć wszystkim będącym w potrzebie i szukających schronienia.

budynek od frontu
fot. AUIT

Źródło: UM Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button