Życie Miasta

Darmowe badania mammograficzne – upewnij się, że jesteś zdrowa!

Od początku czerwca w Gliwicach prowadzona jest akcja Darmowych Badań Mammograficznych dla pań w przedziale wiekowym 50-59 lat. Mammobus Narodowego Instytutu Onkologii z Gliwic przez najbliższe trzy dni będzie dostępny w Łabędach, natomiast później ruszy do Centrum Handlowego Arena.

–  Ze względu na pandemię wiele osób zrezygnowało z wykonywania badań profilaktycznych, co niestety w znaczny sposób opóźniło, a nawet uniemożliwiło wczesne wykrycie ewentualnych zmian chorobowych. Dlatego apelujemy – najwyższy czas zatroszczyć się o swoje zdrowie i wykonać mammografię – zachęcają organizatorzy

Akcja przede wszystkim skierowana jest dla ubezpieczonych kobiet w wieku 50-69 lat (roczniki 1972-1953), które przez przynajmniej dwa lata nie wykonywały profilaktycznych badań mammograficznych. Jednakże również dla pań obciążonych genetycznie nowotworami piersi – w takich przypadkach przewidziane jest darmowe badanie profilaktyczne raz na 12 miesięcy. 

Wyniki mammografii trafią do pacjentek pocztą na wskazany adres, a co najważniejsze nie trzeba być do tego mieszkanką Gliwic, ani posiadać jakiegokolwiek lekarskiego skierowania. Badania przeprowadzane będą przy Parafii św. Anny w Łabędach, przy ul. Przyszowskiej 36 – 21 i 22 czerwca w godz. 10:00 – 17:00 oraz 23 czerwca w godz. 8:30- 15:30.  Następnie przy Centrum Handlowym „ARENA”, Aleja Nowaka-Jeziorańskiego 1 – 24 czerwca w godz. 8:30-15:30 oraz 27 i 28 czerwca w godz. 10:00-17:00. Jednak wszystkie anie proszone są o wcześniejsze umówienie się na wizytę pod numerem telefonu 32/278-98-96 (od poniedziałku do piątku od 7:00 do 15:00).

Przypomnijmy, że mammografia jest badaniem, które za pomocą promieni rentgenowskich wykrywa raka piersi nawet w jego wczesnym stadium rozwoju. Podczas badania wykonywane są dwa zdjęcia rentgenowskie każdej piersi. Może być ono lekko niekomfortowe, jednakże generalnie nie jest bolesne.

Niepokojącymi objawami, które mogą zwiastować raka piersi są m.in. zmiana ich wielkości lub kształtu, guzki lub zgrubienia wyczuwalne w piersi jak i pod pachą, a także zmiany w obrębie brodawki piersi.  Ryzyko choroby natomiast zwiększa m.in. wiek, ponieważ najwięcej zachorowań występuje u kobiet po 50 roku życia, ale także obciążenia genetyczne, czynniki hormonalne, niewłaściwa dieta i otyłość oraz niedostateczna aktywność fizyczna.

Źródło: UM Gliwice

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button