Kultura

Dożynki w Wyrach

Integracja międzypokoleniowa oraz kultywowanie tradycji stanowią kluczowe elementy w budowaniu silnych społeczności. Poprzez zachęcanie do dialogu i wspólnych działań między różnymi grupami wiekowymi, można tworzyć relacje, w których młodsze pokolenia uczą się od starszych, a ci z kolei pozyskują świeże spojrzenie na świat od młodszych. Z inicjatywy seniorów z Wyr 18 sierpnia 2023r. zostało zorganizowane wyjątkowe wydarzenie – Dożynki. Wielu nowych mieszkańców nie miało jeszcze okazji poznać tajemnic lokalnych zwyczajów. “Dożynki” ożywiły zapomniane tradycje zbioru plonów, stanowiące nieodłączny element kultury i dziedzictwa tego urokliwego regionu.

Celem akcji było promowanie idei własnoręcznego przygotowywania przetworów owocowych i warzywnych, podtrzymanie lokalnych tradycji kulinarnych oraz podkreślenie znaczenia zdrowego, domowego żywienia jako alternatywy dla wysoko przetworzonych produktów ze sklepowych półek.

Centralnym punktem imprezy była degustacja przetworów domowej roboty, która odbyła się  przy ul. Głównej. Wydarzenie przyciągnęło liczne grono mieszkańców i gości. Zaprezentowane były różne rodzaje przetworów, od konfitur po kiszone warzywa, przygotowane według tradycyjnych receptur. Ponadto seniorzy rozdawali przepisy, tak by degustatorzy mogli wykonać przetwory samodzielnie w swoich domach.

Dodatkową atrakcją w trakcie wydarzenia stały się tzw. “Wyrska Księga Pozdrowień” oraz kolaż dożynkowy. Te twórcze i społecznościowe inicjatywy zaangażowały mieszkańców we wspólne działania i umożliwiły wyrażenie ich poczucia przynależności do lokalnej społeczności. Efekty wspólnej pracy można podziwiać w pawilonie przy ul. Głównej, gdzie służą jako przypomnienie o wartościach, które łączą mieszkańców Wyr.

Niniejsza inicjatywa, będąca wynikiem społecznej aktywności i zaangażowania seniorów okazała się wyjątkowym i wartościowym wydarzeniem. Objęła różne aspekty życia społeczności lokalnej – od integracji poprzez edukację aż po promocję zdrowego stylu życia i lokalnej kultury. Dzięki temu znacząco przyczyniła się do zacieśnienia więzi między mieszkańcami i wzbogacenia kulturowego miejscowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button