Media lokalneŻycie Miasta

Druga edycja „Mojego deszczu” – czyli programu zachęcającego gliwiczan do łapania deszczówki

Miasto Gliwice po raz drugi rozpocznie program dotacyjny zachęcający mieszkańców do tego, by oszczędzali wodę za sprawą łapania deszczówki. Przyjęta na marcowej sesji przez radnych uchwała ma na celu promować oszczędność wody. Magistrat w tym roku zdecydował się również poszerzyć grono osób, które będą mogły wziąć udział w tym programie i tym samym uzyskać dotację.

Gliwiczanie jednorazowo dostaną nawet 4 tysiące złotych przeznaczonych na pokrycie blisko 85% kosztów jakie wiążą się z montażem zbiorników podziemnych i naziemnych o pojemności 10 metrów sześciennych. Udział w programie przewidziany jest dla mieszkańców, wspólnot mieszkaniowych oraz stowarzyszeń. Na dotację liczyć będą mogli również gliwiccy działkowcy z tym, że dotacja na zbiorniki ulokowane na terenie ogródków działkowych będzie zdecydowanie mniejsza, ponieważ wyniesie maksymalnie 500 zł.

Dotacje w programie „Mój deszcz” będą jednorazowe i nie będą mogły dotyczyć inwestycji wykonanych przed zawarciem umowy dotacyjnej i tak jak przed rokiem nie będzie możliwości podwójnego finansowania polegającego na pokrywaniu wydatków przeznaczonych na ten sam cel finansowanych z odrębnych i bezzwrotnych źródeł.

Gliwice w tym roku przewidziały na ten cel pół miliona złotych, a program dotacyjny ma wpisywać się w globalne trendy, które jasno opowiadają się za walką przeciwko zmianom klimatycznym. Zatrzymywanie deszczówki ma nie tylko pozytywnie wpłynąć na środowisko, ale i także na portfele mieszkańców. Podlewanie roślin i kwiatów w ogrodzie wodą z sieci generuje wysokie koszty, które jak widać w prosty sposób da się zniwelować i to tym, co dostajemy od natury za darmo – czyli deszczem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button