Polityka lokalna

Drzewa i pieniądze. Poznaj zdanie mieszkańców

To, że drzewa w miastach są potrzebne, nie jest stwierdzeniem wybitnie odkrywczym. Badania naukowe potwierdzają, że zieleń za oknem uspokaja, poprawia nastrój i wpływa korzystnie na zdrowie, jednak czy to ich jedyna zaleta?

Według badań udostępnionych przez zespół naukowców z amerykańskiej Służby Leśnej Departamentu Rolnictwa oraz Instytutu Daveya udało się oszacować jakie zyski przynoszą drzewa w ponad 30 największych metropoliach na świecie. Zdaniem specjalistów każdy kilometr kwadratowy zadrzewionej powierzchni przez rok przynosi około półtora miliona dolarów oszczędności.

Jak to możliwe? Największe oszczędności przynosi brak potrzeby leczenia chorób wywołanych zanieczyszczeniem powietrza, według szacunków to niemal milion oszczędzonych dolarów. Oszczędza się również na energii zużywanej do ogrzewania i chłodzenia (pół miliona), ograniczeniu retencji wód opadowych oraz wiązaniu dwutlenku węgla. Innymi słowy, każdy dolar wydany na posadzenie drzewa przynosi co roku zaoszczędzone dwa i ćwierć dolara. Badacze zastrzegają, że nie wzięli pod uwagę tego, jakie korzyści przynoszą drzewa zapylającym owadom, z oczywistych względów nie udało się wycenić tłumienia hałasu czy zacienienia, jakie dają.

Nasi czytelnicy często zwracają się do nas, by zaprezentować znalezione w Sieci, lub zaobserwowane rozwiązania z innych miejsc na świecie. Dziś postanowiliśmy przedstawić je szerszej publiczności:

Pan Patrycjusz

Tak się robi dworzec autobusowy bez wycinania drzew […]

W miasteczku Vilkaviškis na Litwie zbudowano nowoczesny dworzec autobusowy. Architekci zaprojektowali obiekt w taki sposób, aby wyeksponować rosnące na działce drzewa. Dzięki temu udało się uniknąć ich wycinki i osiągnięto niezwykły efekt, doceniany w konkursach. Lokalne władze budując dworzec w takiej formie, chciały zaktywizować mieszkańców, wspomóc gospodarkę i stworzyć nowe miejsca pracy. Obiekt dysponuje powierzchnią handlową i usługową. Nietypowy projekt wizualnie połączył budynek z rosnącą w pobliżu przyrodą, tworząc w ten sposób park i atrakcyjną przestrzeń publiczną. Stare drzewa rosnące na działce wkomponowano w bryłę – mieszkańcy mogą wypoczywać tu nawet w deszczowe dni.

Pani Danuta

Może u nas w szybach po kopalniach coś takiego zrobić? Byłaby ciekawostka dla turystów i sam zysk dla miasta

Lowline to Jest to podziemny park w budowie. Powstawał w opuszczonym korytarzu podziemnej kolei w dzielnicy Lower East Side na Manhattanie. Miał pokrywać łącznie powierzchnię 60 tysięcy stóp kwadratowych, czyli ponad 18 tysięcy metrów kwadratowych. Budowa Lowline rozpoczęła się w 2019 r., ale została wstrzymana w 2020 r. z powodu braku funduszy.

Pan Damian

I po co nam ten beton? Zdrowiej chodzić po innych nawierzchniach.

W mieście Duszniki-Zdrój Aleja Chopina będąca wizytówką miasta przeszła niedawno metamorfozę. Spacerowy trakt, który dotychczas był pokryty kostką brukową, został odmieniony. Gęsto ułożona kostka utrudniała wodzie dotarcie do korzeni i ograniczała dopływ tlenu, podczas prac zdecydowano, by zdjąć kostkę i wykonać nową, przepuszczalną nawierzchnię. Już po kilku miesiącach po wymianie nawierzchni na mieszankę mineralną przepuszczającą wodę zauważono, że drzewa, które skazane były na wycinkę zaczęły odżywać.

Naukowcy stwierdzili w nich, że zaledwie kilka drzew w otoczeniu sprawia, że czujemy się znacznie bardziej pełni sił i zdecydowanie młodsi. Według danych udostępnionych przez specjalistów osoby mieszkające na obsadzonych drzewami ulicach czują się aż o siedem lat młodsze (lub bogatsze o 10 tys. dolarów rocznego dochodu).

Czy inwestycje zaproponowane przez naszych czytelników wspomogłyby miasto finansowo? Trudno to oszacować. Jednak można zauważyć, że miłość do zieleni jest widoczna wśród Gliwiczan i chętnie dzielą się oni własnymi pomysłami na inwestycje.

Oczywiście zachęcamy Państwa do kontaktu z redakcją w każdym, ważnym dla Państwa temacie i dziękujemy za otrzymane wiadomości.

Ada Duda


Tylko 1 na 400 czytających ten artykuł wspiera Gliwice OdNowa finansowo. Wyobraź sobie, co moglibyśmy osiągnąć, gdyby było nas 10 x więcej… Ten tekst powstał dzięki finansowaniu z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Nasz projekt dobiega końca. Jeśli chcesz umożliwić nam funkcjonowanie w 2022 roku, wesprzyj portal wpłatą na cele statutowe. Możesz zrobić to za pomocą szybkich płatności internetowych za pośrednictwem naszej strony:  https://gliwiceodnowa.pl/wesprzyjnas/. Dziękujemy za każdą przekazaną kwotę!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button