Media lokalneŻycie Miasta

Dziś drugi dzień eco – szkoleń z norweskim trenerem

Liderzy organizacji ekologicznych z województwa śląskiego uczestniczyli dziś (5.04.22 r.) w drugim dniu szkoleń w ramach projektu “Ekologia łączy ludzi”. 

Cykl warsztatów trwa do piątku, uczestnicy zgromadzeni w Gliwicach doskonalą swoje umiejętności dotyczące edukacji ekologicznej. Priorytetem w inicjatywie jest zaangażowanie do swojego programu dzieci i młodzież o lekkim stopniu niepełnosprawności.

Uczestnikami projektu jest 20 edukatorów ekologicznych. 

Dziś i wczoraj trener – Mehman Ahmadli, doktor technologii podwodnej na Norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii (NTNU), przybliżył uczestnikom technikę Hageterapii, która wykorzystuje obcowanie z naturą i prace w ogrodzie do leczenia terapeutycznego. 

Przeprowadzono również ćwiczenia wzmacniające koncentrację i synchronizujące pracę mózgu. 

Prowadzący przedstawiał również korzyści wynikające z praktykowania norweskiej filozofii życia – Friluftsliv (ang. life in open air,  pl. życie na wolnym powietrzu). Według Arnee Næssa –  profesora filozofii, Uniwersytetu w Oslo, koncepcja ta jest „darem Norwegów dla całego świata”. 

Przed nimi jeszcze trzy dni spotkań, na których przewiduje się opracowanie autorskich programów warsztatów na temat segregacji, odpadów i ochrony przyrody. Na koniec przewidziany jest również test kompetencji, podsumowujący nabytą wiedzę. 

Projekt korzysta z dofinansowania otrzymanego od Islandii, Liechtenstainu i Norwegii w ramach funduszu EOG. 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button