Życie Miasta

Ekologiczne kosiarki w góralskim stylu na ul. Rybnickiej

Zrekultywowane tereny składowiska odpadów w pobliżu ul. Rybnickiej w Gliwicach są pielęgnowane przez nie byle specjalistów, bowiem podkaszaniem znajdującej się na nich trawy zajmuje się stado owiec. Jest to obopólna korzyść, ponieważ trwa z dnia na dzień staje się coraz bardziej zielona, a owce są szczęśliwe.

Za wysłanie tej specjalistycznej ekipy koszącej odpowiada Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów. Spółka ta zajmuje się nie tylko właściwym zagospodarowaniem odpadów wyprodukowanych przez mieszkańców miasta, ale również prowadzi działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego oraz edukacji najmłodszych gliwiczan.

Na terenie, na którym zlokalizowana jest instalacja przetwarzania odpadów przy ulicy Rybnickiej aktualnie znajduje się około 50 owiec kameruńskich. – Owce świetnie sobie radzą z koszeniem. Dzięki takim naturalnym kosiarkom zdecydowanie ograniczamy używanie kosiarek spalinowych, które są źródłem zanieczyszczeń powietrza i sporego hałasu. Według Światowej Organizacji Zdrowia to właśnie hałas zajmuje w Europie drugie miejsce, zaraz po zanieczyszczeniu powietrza, jako największe zagrożenie środowiskowe. A my staramy się podejmować działania na rzecz ekologii i edukacji przekazuje Magdalena Budny, prezes Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o.

„Praca” owiec ma wpłynąć zarówno na barwę, jak i jakość porastającej trawy. Owce są na tyle wielozadaniowe, iż trawa nawet jest przygryziona na odpowiednią wysokość. Ich racice nie niszczą trawy, tylko spulchniają jej podłoże. Zatem z całą pewnością można uznać, że ich praca przynosi wiele korzyści.

Oczywiście zwierzęta nie są pozostawione same sobie, ponieważ pieczę nad nimi sprawuje pasterz, który regularnie je dokarmia. Owce dostają warzywa i pojone są czystą wodą, a na okres jesienno-zimowy przeniosą się do odpowiednio przygotowanej zagrody. Owcza rodzina stale się powiększa, a pierwszą gliwiczanką w tym stadzie stała się niedawno narodzona owieczka Michalinka.

Tego typu rozwiązanie może stać się niesamowitą atrakcją, ponieważ w miastach już raczej nie można spotkać tego typu widoku. Dodatkowo, takie stado może stać się atrakcją oraz elementem edukacyjnym dla najmłodszych gliwiczan, którzy zapewne będą mogli wybrać się na wycieczkę, by poobserwować owce podczas „pracy”.

fot. D. Nita-Garbiec/UM Gliwice

Źródło: UM Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button