Życie Miasta

Emancypantki, siłaczki, kobiety. Herstorie z Gliwic

W Stacji Artystycznej Rynek będzie można obejrzeć memy Marty Frej prezentujące 30 bohaterek historii sprzed 100 lat: „60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie”

Marta Justyna Frej to chyba jedna z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawanych polskich malarek, ilustratorek i animatorek kulturalnych. Uważa się, że jej twórczość to kij w mrowisku a jej grafiki, które opisują rzeczywistość w brutalny sposób, obnażają absurdy codzienności i krążą po social mediach jako kolorowy dowód na popularność zapisanych na memach słów.

Już dziś o godzinie 17:00 odbędzie się niezwykły wernisaż mobilnej wystawy z udziałem kuratorki dr Małgorzaty Tkacz-Janik. Jest to przestrzeń wyróżniająca górnośląskie emancypantki i siłaczki, kobiety, które mimo granic politycznych i zaborowych, mimo posługiwania się różnymi językami potrafiły rozmawiać, wspierać się — być sąsiadkami i budować siostrzeńskie sąsiedztwo.

„60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie” to mobilna wystawa w postaci wielkoformatowych memów, przedstawiających w skali 1:1 trzydzieści bohaterek z przełomu XIX i XX wieku. Upamiętnione na grafikach są w szczególny sposób związanych z burzliwą historią Górnego Śląska, a na tym tle ze śląskimi powstaniami oraz akcją plebiscytową. Poświęcona mało znanym bohaterkom wypełnia lukę w opowiadaniu historii tego europejskiego, wielokulturowego regionu. Nieobecność kobiet w tej opowieści nie jest przypadkowa. Tradycyjnie opowiadana historia często pomija udział kobiet we współtworzenie dziejów Śląska.

W ramach wystawy zaplanowane zostały wydarzenia towarzyszące:

11 listopada godz. 11:00 Spacer Herstoryczny
11 listopada godz. 12:30 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie
13 listopada godz. 10:00 Poranek dla dzieci “Droga Pani Sąsiadko”
11 grudnia godz. 11:00 Warsztaty herstoryczne oraz projekcja filmu “Internowane”

Grafiki zostały przygotowane przez artystkę na podstawie oryginalnych, archiwalnych zdjęć z kilku polskich muzeów oraz zbiorów historycznych bibliotek lub rodzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button