Kultura

Familoki powracają!

Familoki 2.0 to kontynuacja zeszłorocznego projektu Familoki, poświęconego odkryciu i opowiadaniu o lokalnych, nieznanych historiach skupionych wokół kolonii robotniczych w miastach Górnego Śląska i Zagłębia, także w Gliwicach.

W czasie ery przemysłowej na terenie obecnego województwa śląskiego powstało ponad 200 kolonii robotniczych. Mimo że Gliwice nie kojarzą nam się z typowymi koloniami robotniczymi, jak Nikiszowiec, czy Giszowiec w Katowicach, ale także w naszym mieście na przełomie XIX i XX wieku powstały liczne domy robotnicze zwane familokami. W ubiegłym roku odbył się spacer po kolonii na Zatorzu, która powstała dla pracowników pobliskich zakładów kolejowych. Przed wojną jednym z mieszkańców był Horst Bienek. Pisarz ujął w swojej twórczości krainę swojego dzieciństwa, może znaleźć opisy jego domu rodzinnego, pobliskiego kościoła Chrystusa Króla, czy park. Dzięki jego powieścią odkrywamy, jak wyglądał przedwojenny gliwicki świat, który zniknął wraz z dawnymi mieszkańcami.

W ubiegłym roku w ramach projektu Familoki odbyło się kilkanaście darmowych spacerów, gdzie mieszkańcy mogli poznać historię, tradycję i ciekawostki związane z 15 koloniami robotniczymi. W tym roku Familoki zapraszają na kolejne spotkania. Ze względu na obecną sytuację pandemiczną odbędą się one w formie hybrydowej. 

W tym roku Familoki zapraszają na spacer po dawnej dzielnicy hutniczej, gdzie w XIX i na początku XX wieku dynamicznie rozwinęła się nowa część miasta. Przy Hucie Królewskiej w Gliwicach powstała cała dzielnica, cmentarz hutniczy, a także budynki przemysłowe, jak Hala Modeli na terenie obecnego GZUT-u i kanał gliwicki. W trakcie spotkania uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądały początki ery przemysłowej na Górnym Śląsku. Kogo chowano na cmentarzu hutniczym? Co przetrwało do dzisiaj z kanału gliwickiego?

Wycieczki odbędą się między innymi w Knurowie, Zabrzu, Rudzie Śląskiej, Katowicach i Sosnowcu. W tym roku ma powstać także szlak kolonii robotniczych ukazujący historię osad na terenie całego województwa śląskiego. Mamy nadzieję, że już w czerwcu odbędą się już pierwsze spacery.

Familoki 2.0 są współfinansowane przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Projekt jest realizowany przez Instytut Pracy i Edukacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button