Kultura

Familoki zapraszają na spacer po koloniji w Knurowie

W ostatnią niedzielę sierpnia odbędzie się spacer po koloniach robotniczych w Knurowie. Także w powiecie gliwickim możemy znaleźć ciekawy przykład osiedla patronackiego. Kolonija to miejsce o nie najlepszej renomie, ale posiadające dużą wartość historyczną. To właśnie III kolonia robotnicza w Knurowie będzie kolejnym miejscem, które będziemy mogli zwiedzić w ramach projektu Familoki 2.0.

Na początku XX wieku dla pracowników nowo powstającej kopalni Knurów powstała III Kolonia Robotnicza. Styl osiedla to połączenie architektury wiejskiej: angielskiej i śląskiej. W sumie w latach 1903-1911 powstało 90 domów robotniczych, 5 domów urzędniczych oraz obiekty użyteczności publicznej, jak np. magiel, dom kultury i konsum. Osiedle było nowoczesne, funkcjonalne i kameralne. Powstało 12 typów domów, dzięki czemu architektura kolonii jest bardzo różnorodna, ale wciąż spójna. Na początku lat. 20 powstała IV kolonia robotnicza tuż obok, ale w znacznie uproszczonej i skromniejszej formie. W pobliżu dworca kolejowego powstały beamcioki, czyli domy urzędnicze, z których tylko część stoi do dziś. 

Gdzie w takim razie znajduję się I i II kolonia robotnicza? Dowiemy się tego na spacerze. W niedzielne popołudnie odwiedzimy także zamek w Knurowie, który w XX wieku przeszedł wiele zmian. Przejęty przez kopalnie początkowo służył, jako mieszkanie dyrektora zakładu. Po wojnie ulokowano tu NOT (Naczelną Organizację Techniczną), zakładową bibliotekę i kawiarenkę w podziemiach. Porozmawiamy, jaki wpływ miała kopalnia na rozwój miejscowości. KWK Knurów działa już ponad sto lat, a w czasie II wojny światowej należała do koncernu Hermann Göring. Poszukamy śladów kościółka św. Wawrzyńca i najstarszej nekropolii w Knurowie. Zobaczymy, gdzie dzieci z Knurowa chodziły do szkoły i gdzie mieszkańcy się leczyli. Porozmawiamy, jak wyglądało dzieciństwo w koloniji, w jakie gry bawiły się bajtle i co mieszkańcy robili w wolnym czasie.

Wszystkich chętnych zapraszamy w najbliższą niedzielę 29 sierpnia o godzinie 16:00 spotykamy się na skwerku przy skrzyżowaniu ulic Dworcowej i Kopernika. Wycieczka będzie trwać około 2 godzin. Udział w spacerze jest bezpłatny.

W związku z zagrożeniem COVID-19 wszyscy uczestnicy wycieczki proszeni są do zachowania dwumetrowych odstępów między uczestnikami oraz zakładanie masek we wnętrzach zwiedzanych obiektów.

Organizatorem projektu jest Instytut Pracy i Edukacji. Projekt Familoki 2.0 jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury.

Więcej informacji o Spacerze po III kolonii robotniczej znajdziecie: https://fb.me/e/4rh1ihhQb

Tylko 1 na 400 czytających ten artykuł wspiera Gliwice OdNowa finansowo. Wyobraź sobie, co moglibyśmy osiągnąć, gdyby było nas 10 x więcej… Ten tekst powstał dzięki finansowaniu z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Nasz projekt dobiega końca. Jeśli chcesz umożliwić nam funkcjonowanie w 2022 roku, wesprzyj portal wpłatą na cele statutowe. Możesz zrobić to za pomocą szybkich płatności internetowych za pośrednictwem naszej strony:  https://gliwiceodnowa.pl/wesprzyjnas/. Dziękujemy za każdą przekazaną kwotę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button