Kultura

Rój – projekt filmowców z Gliwic. W rolach głównych Lubos i Gąsiorowska

Film „Rój” to projekt pochodzącego z Gliwic reżysera Bartka Bali. Jest to opowieść o rodzinie, która wybiera życie na uboczu, z dala od świata. W rolach głównych Eryk Lubos i Magda Gosiąrowska,

Rój wytyczył nową ścieżkę finansowania produkcji filmowych. Jest to pierwszy w Polsce pełnometrażowy film fabularny, który pozyskał finansowanie w kampanii crowdfundingu inwestycyjnego. Gliwiczanie założyli spółkę celową Rój SA i stworzyli kampanie na platformie Crowdway.pl sprzedając akcje. W zaledwie 38 dni udało im się zebrać docelową kwotę 1,93 mln złotych od 300 inwestorów.  Praktycznie każdy mógł zainwestować w film, najmniejsza akceptowalna kwota inwestycji wynosiła 386 zł za 200 akcji. Przekrój inwestorów był różnorodny, były to zarówno osoby, które chciały wesprzeć ciekawy projekt filmowy, ale także osoby nastawione na zysk. W Rój zainwestowało sporo mniejszych podmiotów, ale także kilku takich, którzy ulokowali ponad 100 tys. zł. Budżet filmowy został tak pomyślany, żeby mógł się zwrócić już na wczesnym etapie dystrybucji kinowej.

Roma Gąsiorowska, Film Rój, Fot. Adam Jakubowski

Rój to opowieść o rodzinie, która nie odnajduje się we współczesnym świecie, pełnym pośpiechu. Matka (w tej roli Roma Gąsiorowska) i Ojciec (grany przez Eryka Lubosa) podejmują decyzję, by wraz z dwójką dzieci rozpocząć życie z dala od cywilizacji. Próba stworzenia od nowa idealnej społeczności okaże się jednak trudniejsza niż się spodziewali. Za reżyserię odpowiada Bartek Bala. Otrzymał on już za projekt filmu Rój nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Producentów Filmowych Regiofun. Bartek Bala zadebiutuje w pełnym metrażu. Ma już na koncie nagrody na festiwalach filmowych i doświadczenie w pracy nad krótkim metrażem, filmami dokumentalnymi, teledyskami czy spotami filmowymi. 

Jest wiele powodów, dla których pragnę opowiedzieć tę historię. Chcę pokazać Rodzinę, która mierzy się z ekstremalną próbą stworzenia idealnej społeczności. Chcę pokazać Świat absolutnej wolności, o którym ludzie marzą, nie mając świadomości, jak wygląda naprawdę. Chcę wreszcie pokazać, że każda skrajność, nawet ta wynikająca z najszczerszych intencji, może skończyć się tragedią. Chcę wzbudzić czujność w każdym z nas, że pozorny raj może okazać się piekłem. Ponieważ zawsze powinniśmy być wyczuleni wobec każdej formy skrajności – mówi Bartek Bala, reżyser i współautor scenariusza filmu „Rój”.

Bartek Bala, reżyser i współautor scenariusza filmu Rój

Wkrótce na planie padnie pierwszy klaps, a tymczasem zachęcamy do śledzenia losów tej gliwickiej produkcji na stronie www.filmroj.pl i Facebooku. Premierę filmu zaplanowano na jesień 2021 roku, a dystrybucją zainteresowani są najwięksi polscy dystrybutorzy filmowi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button