112Życie Miasta

Gliwiccy policjanci ostrzegają przed internetowymi oszustami

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej prób wyłudzenia pieniędzy za pośrednictwem internetu. Zróżnicowane metody oraz bezwzględność narażać nas może na niebezpieczeństwo każdego dnia. W ostatnich dniach mogli się o tym przekonać 77-letni gliwiczanin oraz 23-letnia gliwiczanka.    

Do Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach zgłosił się 77-latek, który chcąc zainwestować swoje oszczędności znalazł w internecie reklamę dotyczącą sprzedaży akcji jednej ze znanych firm paliwowych. Zainteresował się tematem i wysłał wiadomość z prośbą o kontakt. Do gliwiczanina zadzwonił mężczyzna z silnym rosyjskim akcentem i poprosił go o zainstalowanie oprogramowania, które miało służyć do obsługi wirtualnego konta. Omamiony wysokimi zyskami mężczyzna wykonał zalecenia i tym samym stracił ze swojego konta 40 tysięcy złotych.

Dwa dni przed zgłoszeniem 77-latka do gliwickiej komendy zgłosiła się 23-letnia gliwiczanka, która kliknęła w nadesłany jej drogą mailową link i szczegółowo wypełniła rubryki oraz przekazała wrażliwe dane dające możliwość przejęcia kontroli nad jej kontem bankowym. Oszuści dopięli swego i wypłacili 2500 zł z konta gliwiczanki. Do tego próbowali również zaciągnąć spory kredyt, jednak na całe szczęście im się nie udało.

Obie sytuacje pokazują, że w sieci oszukana może zostać osoba w każdym wieku, a oszuści prowadzą swoją działalność w sposób wysoce przemyślany. Atakują z wielu miejsc na świecie, a ich konta ulokowane są najczęściej w rajach podatkowych, co w sposób znaczący utrudnia ich odzyskanie. Stąd też policjanci oprócz działalności śledczej po zgłoszonych oszustwach prowadzą również działania profilaktyczno-informacyjne, by ludzie byli zdecydowanie bardziej ostrożni w sieci, a przede wszystkim w poczynaniach związanych z finansami. „Przestrzegamy przed nawiązywaniem współpracy z podmiotami (niezależnie od nazwy), które oferują niezwykłe okazje zarobku! Stanowczo ostrzegamy przed podawaniem obcym osobom swoich danych, szczególnie niedopuszczalnym jest instalowanie jakichkolwiek niesprawdzonych aplikacji na urządzeniach, z których logujemy się do bankowości internetowej.” przekazuje na swojej stronie Komenda Miejska Policji w Gliwicach.

Należy również pamiętać, żeby nie klikać w podejrzane linki z nieznanych nam źródeł, wysyłane za pomocą wszelkich komunikatorów internetowych. Dodatkowo przed wszelkimi transakcjami należy weryfikować czy sklep lub strona naprawdę istnieje i czy już wcześniej ktoś nie ostrzegał przed nimi w internecie.

Źródło: KMP w Gliwicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button