FinanseInwestycjeŻycie Miasta

Gliwice jak Nowy Jork? Nowa aplikacja!

Mieszkańcy Gliwic, aktywiści, urzędnicy i uczniowie wspólnie stworzą aktualną bazę drzew w mieście. Ile Miasto oszczędza, dbając o rośliny? Jakie drzewo rośnie pod naszym domem? – tych i innych odpowiedzi mamy móc szukać w nowej aplikacji.

Nowy Jork, który skatalogował 685 tysięcy roślin, przetarł drogę. Działa tam aplikacja, która pozwala na doglądanie drzew. Każda roślina ma swój profil ze zdjęciem, a w nim m.in. informację, ile oszczędności przynosi miastu. Możną ją polubić i obserwować. W każde drzewo można kliknąć i zobaczyć profil. Trochę jak w serwisach społecznościowych, znajdziemy w nim podstawowe informacje: widok z Google Street View zamiast zdjęcia, numer identyfikacyjny, średnicę pnia i adres najbliższej nieruchomości. Drzewa mają też swoje statystyki, dzięki programowi dowiemy się, ile wody opadowej konkretna roślina wchłania w ciągu roku, ile energii pozwala oszczędzić oraz ile zanieczyszczeń powietrza pochłonęła.

Gliwicka mapa powstanie dzięki wykorzystaniu innowacyjnej aplikacji mobilnej, która umożliwi inwentaryzację drzewostanu poprzez nanoszenie danych związanych z konkretnym drzewem. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji aplikacja na zdjęciu będzie automatycznie oznaczać gatunek drzewa oraz pozycję (GPS). Zautomatyzowana analiza danych zapewni m.in. informacje o wartości społecznej i ekonomicznej drzewostanu. Nie jest to powszechna wiedza, że drzewa przyczyniają się nie tylko do ograniczenia emisji CO2, ale wpływają także na energooszczędność budynków, efekt cieplny miasta czy zużycie dróg.  Współpraca przy tworzeniu bazy danych w aplikacji pozwoli zaangażować mieszkańców w troskę o roślinność oraz zwiększyć poziom wiedzy społeczeństwa w tym temacie.

Dane to podstawa wiedzy o mieście, naszym celem jest zebranie zdigitalizowanych danych o drzewostanie w Gliwicach w ramach tzw. crowdsourcingu, czyli społecznego zbierania danych — mówi Jadwiga Rydzyk, koordynatorka projektu z ramienia Fundacji.

Chcemy ściśle współpracować z UM Gliwice z uwagi na fakt, że dostarczone przez nas zasoby danych mogą posłużyć do aktualizacji bieżącej mapy drzew miasta w postaci danych otwartych oraz mapowych (GIS) – podkreśla Marek Uziel z Fundacji.  

Aby usprawnić komunikację mieszkańców i aktywistów z władzami miasta zostanie powołany Społeczny Ogrodnik Miasta Gliwice, który będzie odpowiedzialny za koordynowanie działań miejskich aktywistów, reprezentację interesów mieszkańców i organizacji pozarządowych przed Urzędem Miasta oraz prowadzenie stałego dialogu.

Paweł Harlender, partner (OSOM) w projekcie, wyjaśnia, że: kluczowa jest aktywizacja lokalnej społeczności, dlatego poszukujemy aktywistów chcących zaangażować się w projekt w formie wolontariatu, którzy będą zachęcać mieszkańców do udziału w działaniach na rzecz zieleni miejskiej.

Autorami projektu Zielone Gliwice 3.0 jest Fundacja Media 3.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button