AnalizyŻycie Miasta

Gliwice uhonorowane za innowacyjność w diagnozowaniu COVID-19

W ramach III edycji konkursu Innowacyjny Samorząd doceniono innowacyjny projekt badawczy przeprowadzony przez konsorcjum, którego liderem był Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach, a konsorcjantem Politechnika Śląska posiadająca prestiżowy status uczelni badawczej. Ich wspólne przedsięwzięcie zrealizowane zostało za nieco ponad 5 milionów złotych. Na czym jednak polegało?

Gliwicki projekt współfinansowany był ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i stanowił pierwszą tego typu inicjatywę. Jego głównym celem było skrócenie czasu opisu badania tomografii komputerowej, wykrycie przypadków COVID-19, które były nie podejrzane klinicznie, a także dostarczenie dodatkowej porcji informacji prowadzących do udoskonalenia schematów diagnostycznych. Jednak co najważniejsze w osiągnieciu celów oraz sukcesów badawczych kluczowa okazała się sztuczna inteligencja. W ramach projektu przeprowadzono 10 tysięcy badan na blisko 9 tysiącach pacjentów.

Organizowany przez Polską Agencję Prasową konkurs Innowacyjny Samorząd ma za zadanie uhonorować gminy, miasta, powiaty oraz województwa, które z sukcesami stosują innowacyjne rozwiązania badawcze w obszarach cyfryzacji, ochrony środowiska, finansów, polityki, rozwoju, sportu oraz oświaty. Nagrodę w kategorii „Gminy miejskie” podczas gali organizowanej w Warszawie odebrał Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4.

Jesteśmy placówką, w której doświadczenia związane z diagnostyką chorób płuc stały się wielkim wyzwaniem i zupełnie nowym obszarem medycznej aktywności. Wnioski, które mamy m.in. z racji faktu walki z COVID-19 na pierwszej linii frontu, przekładamy teraz na język nauki i tworzenie bioinformatycznych narzędzi do skuteczniejszej diagnostykiDziękuję całemu zespołowi, który wykazał się nie tylko kreatywnością oraz innowacyjnym podejściem, ale także wielką wrażliwością na potrzeby pacjentów” – podkreśla Przemysław Gliklich, prezes gliwickiej lecznicy.

Nadzór merytoryczny nad projektem sprawowała prof. Joanna Polańska z Politechniki Śląskiej – „Analizując dane tomografii komputerowej i dane kliniczne, systemy sztucznej inteligencji są w stanie zapewnić prognozy kliniczne, które mogą pomóc lekarzom w codziennej pracy. Dodatkowo, uzyskane w wyniku segmentacji obrazów płuc dane pozwolą na ilościowe zestawienie zmian morfologicznych stwierdzanych nie tylko w COVID-19, ale także w innych chorobach np. POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). To pozwoli na dokładniejsze monitorowanie regresji bądź progresji zmian stwierdzanych w tomografii komputerowej w przypadku śródmiąższowych zapaleń płuc oraz w połączeniu z pozostałymi danymi klinicznymi – prognozowanie przebiegu choroby. Co ważne, system jest również w stanie wspomóc personel medyczny np. w ujawnieniu potencjalnych zmian chorobowych (np. guzków) w obrębie płuca, gdy pacjent nie odczuwa jeszcze żadnych objawów”  – podsumowała prof. Joanna Polańska

Źródło: UM Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button