112Życie Miasta

Gliwicka drogówka wystawiła w poniedziałek 136 mandatów za łamanie przepisów na pasach

W poniedziałek gliwicka drogówka przeprowadziła na drogach całego powiatu gliwickiego akcję „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Jej głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa w rejonie przejść dla pieszych. Bilans był zdumiewający, bowiem wystawiono 136 mandatów.

Mundurowi przejścia dla pieszych podczas tej akcji monitorowali za pomocą kamer, ponieważ każda czynność polegająca na zatrzymaniu osoby popełniającej wykroczenie powoduje wyłączenie patrolu na kilkanaście minut. Policjanci zatem wybrali sposób zapisu wykroczeń i późniejszego ich rozliczenia. Dlatego też jeszcze nie wszyscy kierowcy łamiący przepisy w rejonie „pasów” zostali rozliczeni i będą sukcesywnie zapraszani do gliwickich komend.

„Przypominamy: to na kierowcach spoczywa obowiązek przepuszczenia pieszego, który znajduje się na przejściu lub dopiero na nie wchodzi. Tak stanowi prawo w wielu krajach europejskich, a od kilku miesięcy także w Polsce. Owszem, piesi również przyczyniają się do zdarzeń, jednak to kierujący muszą w obrębie przejść zwolnić i zachować szczególną ostrożność.” – apelują na swojej stronie internetowej funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach.

Potrącenia kończą się często trwałym uszczerbkiem zdrowotnym pieszych albo nawet ich śmiercią – dlatego też warto zwolnić w rejonie „pasów” i dobrze się rozejrzeć. Kierowcy po zmianach w przepisach są wręcz do tego zobligowani. Udzielenie pierwszeństwa pieszemu jest obowiązkiem kierowców, który często może uratować życie.

Jednak to nie zwalnia pieszych z myślenia i rozwagi podczas przechodzenia przez ulicę. „Oczywista rada dla pieszych brzmi:  przed wejściem na przejście musimy się upewnić, że będziemy bezpieczni, a telefon chowamy do kieszeni. Wczoraj ukarano 18 osób, które albo lekceważyły między innymi i ten przepis, albo, co gorsza, o nim nie wiedziały. Pięć innych, których wykroczenia były mniej poważne, pouczono.” –  apelują w stronę pieszych gliwiccy policjanci.

Komenda Miejska Policji w Gliwicach zapowiada, że takie akcje będą ponawiane, a wobec kierowców, którzy popełniają wykroczenia będą wyciągane odpowiednie konsekwencje. Jednocześnie apeluje do przestrzegania przepisów, by nie martwić się wysokimi mandatami, które często sięgają ponad 1000 złotych.

Źródło: KMP w Gliwicach

Komentarze

  1. No wszystko świetnie, aleee. Jadąc autem przez miasto nie mam czasu na obserwacje drogi, teraz cały czas rozglądam się po chodnikach, czy jakiś człowiek nagle nie wtargnie na przejście dla pieszych zza jakiegoś drzewa, po zmierzchu sprawa robi się wręcz niebezpieczna. Ciekawym ilu pieszych z telefonem przy uchu zapłaci mandat?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button