Życie Miasta

Gliwicka gastronomia. Kto otworzył, kto sprzedaje tylko na wynos?

Pomimo obowiązujących obostrzeń niektórzy przedsiębiorcy postanowili wznowić działalność stacjonarną swoich lokali. Jak wygląda sytuacja w Gliwicach, które lokale są otwarte? Sprawdź!

Kawiarnia Klapec

Kawiarnia Klapec – Facebook

Kawiarnia ma dwie lokalizacje: pierwsza z nich to Plac Inwalidów 1, czynny jest codziennie od 10:00 do 20:00, a drugi to Strzelców Bytomskich 4, ten punkt natomiast jest czynne codziennie od 10:00 do 19:00.

Kawiarnia na swoim Facebooku pisze:

„Wynajem stolika na godziny już od 1 zł. W trosce o wasza zdrowie psychiczne z zachowaniem wszelkich środków ostrożności z limitem osób na sali. Teraz ponownie będzie można zaplanować spacer i mały odpoczynek w naszych lokalach.” 

Restauracja Szynk na Winklu

Szynk na Winklu – Facebook

Restauracja serwuje swoim gościom domowe, śląskie dania. W menu znajdziemy golonkę, udko z gęsi, kaczki, roladę wołową, schab, a to wszystko oczywiście w towarzystwie klusek śląskich i modrej kapusty. 

Jak mówi jedna z kelnerek:

”Zamówień jest dużo mniej, zdarzają się dni, gdy odbieramy tylko 3 telefony w ciągu dnia. Ludzie sami do nas nie przychodzą, wszystkie zamówienia są z dostawą. Dniem z największym obrotem jest niedziela i najpopularniejszym wyborem klientów jest rolada wołowa.’’

Właściciele restauracji z otwarciem stacjonarnym swojego lokalu czekają do 14 lutego. Pomimo wszystko wierzą, że rząd poluźni obostrzenia do tego czasu w branży gastronomicznej. 

Boska

Restauracja Boska – Facebook

Restauracja Boska specjalizuje się przede wszystkim w kuchni włoskiej. Możemy tam zamówić własnoręcznie robione makarony, pizze, włoskie przystawki, ale także dania główne, w których znajdziemy burgery, pierogi, roladę.

Kelnerka zapytana o obecną sytuację odpowiada:

“ Nasz obrót wynosi 10% w porównaniu do tego sprzed drugiego lockdownu. Najwięcej zamówień restauracja ma  w soboty oraz niedziele. Najpopularniejszym daniem jest pizza. Zachęcamy wszystkich klientów do odbiorów osobistych zamówień, dla każdego z nich przewidujemy indywidualną zniżkę dopasowaną do ich potrzeb .”

Właściciele restauracje nie przewidują otwarcia Boskiej w dobie lockdownu, z niecierpliwością czekają na poluzowanie obostrzeń. 

Restauracja Ormiańska 

Różnego rodzaju Brtucie, Szoarmy, Kavurmy, Czebureki oraz pyszna zupa Charczo! Szef kuchni, poleca ucztę ormiańską. Jak mówi nam, oczywiście w tajemnicy, sekret tej potrawy tkwi w doborze przypraw. 

Właściciel restauracji – Petros Tovmasyan – opowiada o sytuacji lokalu w następujący sposób: 

“Ilość naszych zamówień spadła o 80%, to potężny cios dla naszej restauracji. Od 4 lat wkładamy w to miejsce serce, a każdy lockdown jest dla nas coraz trudniejszy. Nasi goście uwielbiają brtuć, ten z wołowiną najbardziej przypadł im do gustu!  Najwięcej zamówień jest w soboty i niedziele. Niewielu gości przychodzi do nas zamawiać osobiście, a szkoda, bo każdemu klientowi dajemy  kawę gratis i zniżki dopasowane do indywidualnych potrzeb. ”

Restauracja Ormiańska nie przewiduje otworzyć się mimo obostrzeń, liczy na rozsądek rządu. 

Aktualnie w Gliwicach możemy skorzystać z jednej otwartej kawiarni – Klapec i wypić kawę na miejscu w komfortowych warunkach. W najbliższym czasie restauracja Szynk na Winklu także planuje się otworzyć. Czy inne lokale gastronomiczne pójdą w ich ślady? Zobaczymy w najbliższym czasie!

Czy słyszeliście o innych otwartych lokalach? Jeśli tak, podzielcie się informacją w komentarzach!

Martyna Urban

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button