SportŻycie Miasta

Gliwicka szermierka nadal ma się dobrze!

Sekcja szermiercza Piasta Gliwice działa nieprzerwanie od ponad 65 lat. Szermierze wyszkoleni w tej sekcji sięgali po medale podczas najważniejszych imprez sportowych zarówno w kraju jak i na świecie. Zawodnicy Piasta zdobywali chociażby złoto i srebro Igrzysk Olimpijskich, ale i także wielokrotnie zajmowali najwyższe miejsca podczas Mistrzostw Świata i Europy, jednocześnie dominując krajowe turnieje.

Zdecydowanie największym szermierzem w historii Gliwic był Egon Franke, który również zapisał się złotymi zgłoskami w historii polskiej szermierki zdobywając jako pierwszy Polak indywidualny złoty medal olimpijski w 1964 roku. Trzykrotnie brał udział w Igrzyskach Olimpijskich reprezentując Polskę. Zawsze startował we florecie. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio nie tylko zdobył indywidualny laur, ale także wywalczył wraz z kolegami srebro w zawodach drużynowych. Natomiast cztery lata później w 1968 roku zdobył olimpijki brąz w Meksyku. Poza medalami olimpijskimi zdobywał również drużynowe złoto Mistrzostw Świata w 1962 roku oraz dwukrotnie srebro i pięciokrotnie brąz – w tym raz indywidualnie.

Jednak ostatnie lata również niosą dla szermierczej sekcji Piasta Gliwice wiele wyróżnień. W 2008 roku z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie srebrny medal przywiózł gliwicki zawodnik Adam Wiercioch, który podczas swojej kariery sięgał również po brąz Mistrzostw Świata oraz jednokrotnie złoto i wielokrotnie srebro Mistrzostw Europy. W 2012 roku po olimpijskie złoto w Londynie sięgnął Ruben Limardo – wenezuelski szermierz reprezentujący wtedy barwy Piasta Gliwice.

W 2012 roku po tytuł wicemistrza świata kadetów i juniorów sięgnął Sebastian Majgier. Lecz Piast Gliwice to nie tylko mężczyźni, poniewż w 2014 roku z turnieju Plovdiv przywiozła Jagoda Zagała. Obecnie zarówno juniorzy jak i dorośli zawodnicy Piasta należą do ścisłej czołówki w zawodach rangi Mistrzostw Śląska oraz Mistrzostw Polski.

Natomiast wszystkie osoby zainteresowane tym pięknym sportem, które chciałyby kontynuować bogatą historię szermierczą Gliwic mogą wziąć udział w odbywających się naborach do wielu kategorii wiekowych. Pod okiem sztabu szkoleniowego zbudowanego z uznanych nazwisk wejście w świat szermierki przebiegnie na najwyższym światowym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button