Życie Miasta

Gliwicki Budżet Obywatelski 2023 – znamy wyniki oceny wniosków

Poznaliśmy wyniki oceny wniosków złożonych w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2023. W tym roku zgłoszone zostały 243 projekty, z czego 13 okołomiejskich i 230 dzielnicowych.  W ogólnej puli w tym roku jest ponad 8,3 mln złotych.

Milion złotych magistrat zamierza przeznaczyć na projekty ogólnomiejskie, natomiast na dzielnicowe inicjatywy przypadnie 7 mln 348 tys. złotych.  Proces sprawdzania wniosków pod względem formalnym i merytorycznym trwał do 17 maja. Sprawdzano przede wszystkim czy realizacja zgłoszonych projektów jest możliwa i zgodna z przepisami prawa oraz czy koszty zostały odpowiednio oszacowane.

Mieszkańcy Gliwic, których wnioski zostały odrzucone mają czas do 27 czerwca, by zgłosić ewentualne odwołanie od negatywnej oceny.  Natomiast wśród wniosków zweryfikowanych pozytywnie znalazły się chociażby projekty aktywizujące seniorów, popularyzujące sport wśród dzieci i młodzieży, a także takie, które stworzą nowe miejsca rekreacyjne w mieście oraz sprawią, że Gliwice bardziej się zazielenią.

Do zatwierdzonych wniosków na projekty ogólnomiejskie zaliczają się:

Zielona obwodnica – w ramach, której zasadzone ma zostać 512 drzew ( jeżeli wystarczy na taką liczbę miejsca) wzdłuż istniejących odcinków obwodnicy.

Opieka medyczna i psychologiczna nad osobami chorymi terminalnie – cykl szkoleń – celem projektu jest wyposażenie uczestników projektu w wiedzę i umiejętności, które pozwolą na efektywne zajmowanie się osobami chorymi terminalnie. Istnieje duża potrzeba wsparcia zarówno bliskich i rodzin pacjentów, osób chcących wolontaryjnie pomagać chorym, a także specjalistów- medyków, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę w zakresie opieki paliatywnej.

Bezpłatny dostęp do bazy e-booków i audiobooków dla czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach – dzięki temu projektowi miałoby dojść do zakupu dostępu bazy e-booków i audiobooków dla czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej. Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach umożliwia swoim czytelnikom darmowy dostęp do e-booków w ramach zadania „Książki online dla każdego” finansowanego z II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego na rok 2021. 

Budowa terenu rekreacyjnego przy Marinie Gliwice –  w ramach niej utworzony ma zostać teren rekreacyjny nad Kanałem Gliwickim, niedaleko Śluzy Łabędy. Istnieje potrzeba stworzenia nowego miejsca na mapie atrakcji miasta, które będzie łączyło w sobie funkcje rekreacyjno-wypoczynkowe, kulturalne i edukacyjne. 

Wykonanie projektu oświetlenia na ciągu pieszo-rowerowym – a następnie Instalacja latarni w ciągu pieszym koło istniejących ławek. Latarnie konieczne do oświetlenia podczas korzystania przez mieszkańców miasta z tego miejsca. Latarnie ekologiczne lub tradycyjne.

Rewitalizacja bieżni na boisku sportowym przy ul. Niezapominajki – polegająca przede wszystkim na wymianie nawierzchni bieżni.

Muszla Estradowa  –  projekt zakłada remont, odnowienie starej sceny estradowej na działce 395/2 oraz wykonanie zadaszenia, a także remont oczka wodnego (fontanna) w parku przy ulicy Chorzowskiej w Gliwicach. O Ile to możliwe projekt powinien uwzględnić remont ciągów komunikacyjnych przez działki 22/7 i 70.

Sala dla seniora –  dzięki tej inicjatywnie udostępniona zostałby w każdej dzielnicy szkolna sala gimnastyczna na zajęcia sportowe dla seniorów.

Pełną listę zgłoszonych projektów ogólnomiejskich oraz dzielnicowych znajdą Państwo tutaj – https://decydujmyrazem.gliwice.pl/budzet-obywatelski/budzet-obywatelski-lista-wnioskow. Ostateczna lista wniosków poddanych pod głosowanie zostanie opublikowana 1 sierpnia. Natomiast głosy oddawać będzie można od 24 sierpnia do 14 września. Tak jak w latach poprzednich przewidziana jest zarówno papierowa forma głosowania jak i elektroniczna na platformie https://decydujmyrazem.gliwice.pl/.

harmonogram Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button