Media lokalne

Gliwicki magistrat rozpoczyna proces nadawania numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy

Od dziś wszyscy uchodźcy z Ukrainy, którzy planują zostać w naszym kraju będą mogli uzyskać numer PESEL. Urząd Miasta w Gliwicach od kilku dobrych dni pracował nad organizacją tego procesu, tak by przebiegał on jak najbardziej sprawnie, a urzędnicy mogli przyjąć jak najwięcej wniosków.

Nadanie numeru PESEL osobie, która nie jest obywatelem Polski jest zdecydowanie bardziej skomplikowane, niż w przypadku nadawania go obywatelowi naszego kraju. Dlatego zdecydowanie wydłużona procedura na pewno będzie generowała ogromne kolejki. Jednym z dodatkowych elementów składania wniosku jest pobranie odcisków palców i zapewne to właśnie ta procedura będzie najbardziej czasochłonna.

Urząd Miasta przygotował w celu usprawnienia prac specjalne pomieszczenie w pełni przeznaczone dla obywateli Ukrainy, tak by nie blokować całości wydziału dla gliwiczan, których każdego dnia i tak jest bardzo dużo. W planach jest również podpisanie porozumienia z fotografami, tak by można było załatwić wszystkie formalności w jednym miejscu.

Wszystkie osoby z Ukrainy decydujące się na uzyskanie numeru PESEL powinny mieć ważny dokument tożsamości z imionami i nazwiskami zapisanymi w języku łacińskim. Problemem może okazać się jednak fakt, że nie każdy obywatel Ukrainy ma w swoich dokumentach transliterację cyrylicy. Natomiast pomagać w takich i wielu innych sytuacjach komunikacyjnych mają zatrudnieni przez magistrat tłumacze. Ich jednak cały czas brakuje, dlatego też rzecznik prasowy prezydenta Gliwic apeluje, iż są gotowi zapłacić za usługi tłumaczeniowe i każda osoba posiadająca takie umiejętności językowe się przyda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button