InwestycjeKultura

Gliwicki Park w Rejestrze Zabytków!

Sukces aktywistów z Gliwic! Park Starokozielski został wpisany do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków! Dzięki temu oddalone jest ryzyko niekontrolowanych wycinek i przekształceń na zabytkowych obszarach parku.

Grupy Ratujmy LipyMiasto-ogród Gliwice doprowadziły do wpisania Parku Starokozielskiego (dawnego cmentarza) do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków pod numerem A/900/2021! Dzięki uwzględnieniu parku w Rejestrze oddalone jest ryzyko niekontrolowanych wycinek i przekształceń na zabytkowych obszarach parku.

Nie da się dokładnie ustalić daty założenia parku Starokozielskiego. Powstał on przy istniejącym już cmentarzu z połowy XIX wieku. Po 1945 r. w związku z migracją ludności jego południową część przekształcono w park, który został oddzielony nowym ogrodzeniem od pozostałej części nekropolii.

Ostatni pochówek miał miejsce w grudniu 1949 r. Władze zamknęły cmentarz definitywnie w 1950 r. W dokumencie z 1950 r. podkreślono, że cmentarz „jest dokumentem świadczącym o polskości tych ziem i ze względów politycznych należy go zachować”. W 1982 r. prezydent miasta wydał zezwolenie na likwidację cmentarza, stwierdzając, że „nie posiada on żadnej wartości historycznej, archeologicznej ani artystycznej”. Po ekshumacji „dla uspokojenia opinii społecznej” zaledwie sześciu grobów oraz wyrównaniu terenu o powierzchni około 2/3 cmentarza utworzono park publiczny oraz ogródek jordanowski dla dzieci. Obecnie park pełni funkcje rekreacyjno-wypoczynkową.

Serdecznie gratulujemy aktywistom. Jak możemy przeczytać na stronie Ratujmy Lipy: Pozytywne działania mają sens 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button