Kultura

Gliwicki rekord lata w Muzeum [zdjęcia]

Muzeum w Gliwicach przez całe wakacje oferuje zwiedzającym możliwość zachwycenia się dziełami najlepszych polskich twórców ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Od czasu rozpoczęcia wakacji, w tygodniu – każdego dnia –  liczba zwiedzających waha się pomiędzy 50 a 70 osób, a w weekendy dochodzi do 150 osób dziennie!

Tylko w lipcu wystawę „Młoda Polska”, której kuratorem jest Urszula Kozakowska-Zaucha, odwiedziło ponad dwa tysiące osób! W czerwcu było ich ponad tysiąc! W związku tym liczba zwiedzających wystawę przekroczy niebawem cztery tysiące osób!

Prezentacja prac najwybitniejszych młodopolskich twórców – Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej czy Włodzimierza Tetmajera, to kolejne, bardzo udane, wspólne przedsięwzięcie programowe Muzeum w Gliwicach i Muzeum Narodowego w Krakowie. W 2019 roku prezentowaliśmy, również cieszącą się sporym zainteresowaniem – wystawę <Kresy w malarstwie polskim> ze zbiorów krakowskiego Muzeum Narodowego. Życzyłem sobie wtedy, by stała się ona zapowiedzią naszych dalszych wspólnych działań. I tak się stało. Cieszę, że  narodowa instytucja kultury, jedna z najważniejszych w kraju, znalazła w naszej gliwickim placówce godnego ambasadora na Górnym Śląsku. Składam tu podziękowanie Dyrekcji Muzeum Narodowego w Krakowie i wyrazy uznania Urszuli Kozakowskiej-Zausze, kuratorce obydwu wystaw, której pieczołowitym wyborom zawdzięczamy ogromną radość, jaka wiąże się z ich zwiedzaniem – powiedział dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk.

Ze względu na ogromne zainteresowanie wystawa „Młoda Polska” w Muzeum w Gliwicach prezentowana będzie dłużej – aż do 19 września!


O wystawie:

Na wystawie zgromadzono ponad pięćdziesiąt znakomitych prac malarskich, rzeźbiarskich i graficznych najwybitniejszych artystów okresu Młodej Polski: Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Włodzimierza Tetmajera, Konstantego Laszczki, Władysława Ślewińskiego, i wielu, wielu innych. Dzieła pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie można oglądać w Willi Caro i Czytelni Sztuki od 15 maja do 9 września 2021 r. Prezentowane na wystawie prace pieczołowicie wybrane z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie jak w soczewce skupiają  zasadnicze dla sztuki Młodej Polski wątki. Więcej informacji: tutaj.

Ada Duda/ Muzeum w Gliwicach


Tylko 1 na 400 czytających ten artykuł wspiera Gliwice OdNowa finansowo. Wyobraź sobie, co moglibyśmy osiągnąć, gdyby było nas 10 x więcej… Ten tekst powstał dzięki finansowaniu z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Nasz projekt dobiega końca. Jeśli chcesz umożliwić nam funkcjonowanie w 2022 roku, wesprzyj portal wpłatą na cele statutowe. Możesz zrobić to za pomocą szybkich płatności internetowych za pośrednictwem naszej strony:  https://gliwiceodnowa.pl/wesprzyjnas/. Dziękujemy za każdą przekazaną kwotę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button