AnalizyFinanseSport

Gliwicki samorząd, a wsparcie dla lokalnego sportu

Niewątpliwie Gliwice są miastem wielu sportów. Gliwickie drużyny osiągają sukcesy w przeróżnych dyscyplinach – zarówno w tych na pozór niszowych, jak i tych najbardziej popularnych. Dlatego należałoby skupić się na tym, by stworzyć młodym sportowcom jak najlepsze warunki do rozwoju. Jak zamierza zrobić to gliwicki magistrat?

Urząd Miasta w Gliwicach realizuje strategie – „Impuls dla sportu”. Według tego stworzenie warunków sprzyjających sukcesom sportowym oraz rozwojowi gliwickiego sportu ma być jednym z głównych zadań samorządu. Głównymi akcentami tej strategii ma być stawianie na 18 dyscyplin priorytetowych, szkolenie dzieci i młodzieży oraz zadbanie o kulturę fizyczną gliwiczan wraz z rozwojem bazy sportowej.

Niepodważalny jest fakt, iż Gliwice przekazują ogromne kwoty na sport. Piast Gliwice jest tego najlepszym przykładem – choć wielu zarzuca, że kwoty, które trafiają na Okrzei są zbyt duże, to jednak klub broni to wynikami zdobywając chociażby tytuł Mistrza Polski oraz regularnie walcząc o najwyższe ligowe cele. Zawodnicy futsalowi Piasta Gliwice w przyszłą niedziele mogą zapewnić sobie Mistrzostwo Polski i tym samym przełamać dominacje Rekordu Bielsko-Biała. Kolejną drużyną, która gra na najwyższym ligowym poziomie jest GTK Gliwice, które rzutem na taśmę utrzymało się w Energa Basket Lidze.

W samym 2021 roku na zadania realizowane przez gliwickie kluby sportowe miasto wydało 15 milionów złotych. Wcześniej wyglądało to zdecydowanie bardziej okazale, co też nie podobało się części mieszkańców. Piast do sezonu mistrzowskiego mógł liczyć regularnie na wsparcie ze strony magistratu, a tym samym podatników w wysokości ok. 10-12 milionów rocznie. Teraz ta kwota oscyluje w kwocie 3 milionów na półrocze, dające 6 milionów w rok. Taki cięcia finansowe były początkowo tłumaczone cięciami na poczet rozbudowy infrastruktury sportowej wokół Piasta Gliwice. Jak widać zmniejszenie finansów miejskich o ponad połowę nie wpłynęło negatywnie na budżet Piasta Gliwice, bowiem w 2019 wygrał ligę, a w 2020 zajął drugie miejsce.

Zdecydowanie najwięcej środków trafia do trzech największych klubów – piłkarski Piast co pół roku może liczyć na kwotę 3 milionów złotych, dla koszykarskiego GTK przypada blisko 2 miliony, natomiast futsalowy Piast Gliwice otrzymuje około 650 000 tysięcy złotych.  Miasto taki podział wyjaśnia, iż jest on realizowany zgodnie z założeniami kierunków rozwoju sportu. W myśl tego miejskie środki dysponowane są w ten sposób by optymalnie wspierały te dyscypliny, w których gliwiccy sportowcy osiągają największe sukcesy. 

Nasze miasto stara się coraz mocniej wspierać dyscypliny sportowe mające duże znaczenie dla rozwoju lokalnego sportu i promocji marki Gliwic, oczywiście w ramach posiadanych możliwości finansowych. Na przestrzeni ostatnich 2 lat łączna kwota dotacji na szkolenie sportowe w dyscyplinach priorytetowych wzrosła, w skali półrocznej, o ponad 800 tys. zł, przy czym największy wzrost nastąpił po wejściu w życie kierunków rozwoju sportu, w II półroczu 2021 r. Wzrosła też liczba klubów sportowych, które korzystają z miejskich dotacji. Co więcej, od II półrocza 2021 r. beneficjentami naszego wsparcia zostały nowe grupy odbiorców. To kluby sportowe, w których zrzesza się zawodników nieposiadających jeszcze licencji wydawanych przez związki sportowe oraz osoby z niepełnosprawnościami, które nie są członkami takich związków –  w ten sposób tłumaczy podział środków Ewa Weber, zastępczyni prezydenta Gliwic, odpowiadająca m.in. za sferę sportu w mieście.

Jednak miasto przedstawia także informacje dotyczące wsparcia sportowego dla uczniów gliwickich szkół oraz gliwiczan z niepełnosprawnościami, a także seniorów. W ubiegłym roku zorganizowano 2475 godzin zajęć w ramach Szkolnych Klubów Sportowych w wielu dyscyplinach. Utworzono również zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Natomiast dla seniorów czekały zajęcia tai-chi w parku Chopina oraz szereg innych zajęć.

Jeżeli spojrzymy natomiast na infrastrukturę sportową Gliwic, to wypadają one naprawdę bardzo dobrze na tle całego kraju. Natomiast na śląsku są w ścisłej czołówce. Stadion Piasta Gliwice jest naprawdę wystarczający, gliwicka Arena jest jedną z najlepszych i najbardziej nowoczesnych hal w Polsce. Do tego możemy dodać arenę lekkoatletyczną przy ul. Syriusza, która spełnia wszelkie wymogi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz oddane niedawno do użytku bokserską hale przy ul. Kozielskiej, a także obiekty sportowe przy ul. Chorzowskiej, Górnych Wałów i Partyzantów.

Niewątpliwie są rzeczy, które można poprawić, bo nigdy nie jest tak, że nie mogłoby być lepiej, lecz jeżeli chodzi o sport jest w Gliwicach naprawdę dobrze.

Źródło: UM Gliwice/bip.gliwice.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button