Życie Miasta

Gliwickie arterie z wybitnymi patronami

Różewicz, Mazowiecki i Kilar to nazwiska, które budzą uznanie nie tylko w naszym kraju, ale także poza nim.  Od teraz nazwiska tych trzech wybitnych Polaków będą zawarte w nazwach dwóch istotnych gliwickich arterii oraz jednej z osiedlowych ulic w dzielnicy Żerniki.

Nowe nazwy ulic są wynikiem lipcowej sesji Rady Miasta Gliwice, podczas której uhonorowano dokonania cenionych Polaków mających powiązania z naszym miastem. Wzięto przy tym pod uwagę korelację z nazwami ulic sąsiednich, tak by jak najbardziej konkretne postacie pasowały do nazw już istniejących.

Tadeusz Mazowiecki od teraz jest patronem zachodniej obwodnicy Gliwic, która biegnie od ul. Rybnickiej do ul. Ignacego Daszyńskiego, Tadeuszowi Różewiczowi poświęcony został łącznik ul. Kosów z Nowym Światem, natomiast ku pamięci Wojciecha Kilara zostanie nazwana ulica w Żernikach, która ulokowana jest równolegle to ulic Karola Szymanowskiego i Andrzeja Panufnika – czyli wybitnych kompozytorów.

Tadeusz Mazowiecki urodził się 18 kwietnia 1927 roku w Płocku. Był polskim politykiem i publicystą. Pełnił funkcję ostatniego prezesa Rady Ministrów PRL i pierwszego w wolnej III Rzeczypospolitej. Współtworzył, a później przewodniczył Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Podczas swoich działań przeciwstawiał się pacyfikacjom robotników. Jego działalność na rzecz „Solidarnośći” zakończyła się internowaniem. Doceniony został odznaczeniem Kawalera Orderu Orła Białego. Zmarł w 2013 roku w Warszawie.

Wojciech Kilar urodził się 17 lipca 1932 roku we Lwowie. Był polskim pianistą i kompozytorem. Przez wielu uważanym za najwybitniejszego twórcę muzyki filmowej naszych czasów. Współpracował z wybitnymi reżyserami na całym świecie. Do teraz jego dzieła wykonują największe orkiestry świata. Za swoją twórczość nagradzany był licznymi nagrodami krajowymi i światowymi. Nagrodzony został również odznaczeniem Kawalera Orderu Orła Białego. Był bardzo związany z Górnym Śląskiem. Zmarł w 2013 roku w Katowicach.

Tadeusz Różewicz na świat przyszedł 9 października 1921 roku w Radomsku. Dał się poznać jako wybitny polski poeta, dramaturg, a także scenarzysta i prozaik. Przez ponad 20 lat mieszkał w Gliwicach i to właśnie tu powstało wiele z jego dzieł. W kamienicy przy ulicy Zygmunta Starego 28 napisał swój najsłynniejszy dramat, czyli „Kartotekę”. W 1955 został honorowym obywatelem Gliwic i patronem Szkoły Podstawowej nr 23. Co ciekawe kiedyś uczył się w niej jego syn. Tadeusz Różewicz zmarł w 2013 roku we Wrocławiu.

Niewątpliwie każda z tych trzech postaci jest na tyle wyrazista i wyjątkowa, że można być dumnym, że to właśnie takie nazwiska będą patronowały gliwickim ulicom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button